• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی: آموزش فنی و حرفه‌ای از پارامترهای تأثیرگذار در جلوگیری از مهاجرت است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی: آموزش فنی و حرفه‌ای از پارامترهای تأثیرگذار در جلوگیری از مهاجرت است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی گفت: ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در سطح روستاها یکی از پارامترهای تأثیرگذار در جلوگیری از مهاجرت روستائیان و ایجاد معضل حاشیه‌نشینی است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، افشین رحیمی در جلسه شورای اداری کاشمر اظهار داشت: وجود یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت حاشیه‌نشین شهر مشهد که حدود 35 درصد جمعیت این شهرستان را شامل می‌شود، بخش اندکی از آن داخل شهر مشهد و بخش عمده‌ای نیز افرادی هستند که از روستاها و سایر شهرها به دلیل نداشتن درآمد کافی و برای کار مجبور به مهاجرت شدند.

وی با تأکید بر اینکه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید در تمامی سطوح جامعه مورد توجه قرار گیرد، گفت: آمار بالای حاشیه‌نشین در کلان شهر مذهبی مشهد منجر به این شده که نام خراسان رضوی در ردیف اول بیشترین سکونت‌های غیر رسمی قرار گیرد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه مأموریت این سازمان از سالیان گذشته در راستای توانمندسازی روستائیان و عشایر با ارائه آموزش‌های لازم با توجه به ظرفیت و توانمندی مناطق بوده است، خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت‌هایی که در منابع مالی و اعتباری در سازمان با آن مواجه هستیم اما ضرورت دارد آموزش‌ها با هدف ایجاد بهره‌وری انجام شود تا با افزایش درآمد خانواده‌ها، انگیزه برای مهاجرت کاهش یابد.

وی با تأکید بر اینکه جلوگیری از مهاجرت تنها با موضوع آموزش و مهارت حل شدنی نیست، افزود: موضوع آموزش فنی و حرفه‌ای به عنوان یکی از پارامترهای تأثیرگذار می‌تواند تا حدودی مانع از مهاجرت روستائیان شود.

رحیمی با بیان اینکه با فراهم شدن امکانات و خدمات در روستا، شرایط برای ماندگاری و زندگی روستائیان فراهم است، یادآور شد: قطعا اهتمام ویژه در موضوع آموزش منجر به کاهش تبعات و معضلات اجتماعی و جلوگیری از حاشیه‌نشینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افراد دیپلم و پائین‌تر در موضوع اشتغال کمتر با مشکل مواجه هستند خاطرنشان کرد: در حال حاضر 90 درصد افراد جویای کار دانش‌آموختگان مراکز دانشگاهی هستند به همین جهت برنامه‌هایی برای توانمندسازی دانشجویان و دانش‌آموختگان در دست اجرا داریم.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی با تأکید بر افزایش همکاری و تعامل فی مابین مراکز دانشگاهی با مراکز فنی و حرفه‌ای در راستای هدفمندی مبتنی بر یک نیازسنجی و سند پژوهشی گفت: امیدواریم تعامل و همکاری ایجاد شده منجر به کسب نتیجه مطلوب در جهت ایجاد فضای کار برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شود.

رحیمی با اشاره به تعامل و هم‌افزایی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی با کمیته امداد و آموزش و پرورش استان تصریح کرد: با وجود همه محدودیت‌های اعتباری با تعامل ایجاد شده با اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این سال‌ها، یک و نیم میلیون نفر ساعت از امکانات و تجهیزات فنی و حرفه‌ای استان در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در همکاری با کمیته امداد نیز که منجر به توانمندسازی تعدادی از مددجویان زیر پوشش این نهاد شده است شاهد جدا شدن آنها از کمیته امداد و تبدیل شدن آنان به یک کارآفرین هستیم.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved