• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • خانه نشيني استاد و پيشکسوت قرآني 89 ساله کاشمري / بي مهري مسئولان به خدمات 74 ساله فضل الله صلواتي

خانه نشيني استاد و پيشکسوت قرآني 89 ساله کاشمري / بي مهري مسئولان به خدمات 74 ساله فضل الله صلواتي

 قديمي هاي کاشمر به خوبي استاد صلواتي را مي شناسند چرا که او در مدت برگزاري کلاس هاي قرآن در منزل مسکوني اش افراد زيادي که امروز در جايگاه هاي مختلف جامعه قرار دارند را قرآن ياد داده است. صلواتي که مکتب خانه اش را به همراه همسرش اداره مي کرد به دليل اعتقادات مردم مبني بر قرآن خوان کردن فرزندان شان همواره شلوغ بود و افرادي که در محضر اين استاد با اخلاق و دلسوز قرآني تلمذ کرده اند قطعا خاطرات آن دوران را به خوبي بياد دارند.  استاد فضل الله صلواتي، متولد 1305 فعال قرآني است که بيش از  شش دهه از عمرش را صرف آموزش قرآن آموزان کرده است اما اين روزها به دليل کهولت سن خانه نشين شده است. اين استاد قرآن که در مدت فعاليتش بالغ بر 20هزار نفر را قرآن خوان کرده است مورد بي مهري مسئولان قرار گرفته است به طوري که با پشت سرگذاشتن چندين عمل جراحي امروز توسط همسر و فرزندانش مراقبت و نگهداري مي شود.
براي جويا شدن حال اين استاد به سراغش رفتيم؛ خانه ي قديمي استاد که روزي به عنوان مکتب خانه پذيراي مشتاقان يادگيري کلام وحي بوده، نظاره گر خانه نشيني مردي است که سالهاي سال عمرش را صرف تعليم و تربيت نوجوانان و جوانان اين شهر در عرصه قرآن آموزي کرده است. استاد صلواتي در گوشه اي از يک اتاق 12 متري بر روي يک تخت فلزي ذکر خدا و آيات قرآن مي گويد. پيرمرد با شکرگذاري و سپاس از درگاه خداوند متعال گفت: بيش از هفت دهه در محضر قرآن زانو زدم و در اين راه نيز شاگردان زيادي در امر تعليم، تجويد و تفسير قرآن تربيت کردم، اما حالا اين پاها قوت ندارد و مجبورم هميشه در خانه بمانم.  وي با بيان اين که قرآن را در محضر امام جماعت مسجد روستاي بزق از توابع تربت حيدريه از سن5 سالگي تا 15 سالگي آموخته است ابراز داشت: با ياد گرفتن قرآن فعاليتم را براي آموزش نوجوانان روستا آغاز کردم. استاد صلواتي با اشاره به اين که طبقه پايين منزل مسکوني اش، به عنوان مکتب خانه محل آموزش قرآن آموزان بوده است يادآور شد: در اين مدت و در فصول سال دوره هاي آموزشي مختلفي براي يادگيري قرآن برگزار مي کردم به طوري که در برخي دوره ها تعداد شرکت کنندگان از مرز 500 نفر هم مي گذشت. اين استاد پيشکسوت قرآن با اشاره به حضور شاگرداني از اقصي نقاط کشور همچون تبريز، فردوس، گناباد، مشهد و تهران خاطر نشان کرد: شاگرداني که وارد مکتب خانه مي شدند تا زماني که والدين شان از قرآن خوان بودن فرزندان شان رضايت نداشتند آنها را مرخص نمي کردم. وي با اشاره به نحوه آموزش قرآن در گذشته گفت: در زمان آموزش قرآن همواره تلاش کردم به گونه اي قرآن را تدريس کنم که در قلب شاگردانم نقش ببندد؛ به طوري که روش هاي امروزي اگر با تمرين همراه نباشد نوآموز آن چه را فرا گرفته فراموش خواهد کرد. استاد صلواتي با اشاره به نقش قرآن در زندگي اش هم افزود: به برکت اين کتاب خدا از چشماني پر نور برخوردارم و تنها به لحاظ ضعيف بودن پاهايم توان حرکت ندارم. وي با ابراز رضايت از زندگي اش و آموزش  قرآن به 8 فرزندش خاطر نشان کرد: بسيار خوشحالم که در حال حاضر دو دخترم توانسته اند ادامه دهنده راه من در امر آموزش قرآن به بانوان باشند.
همسر استاد صلواتي هم در حالي که با سيني چايي وارد اتاق شد از فعاليت بي دريغ همسرش در قرآن خوان کردن شاگردان زيادي سخن به ميان آورد و گفت: اين مرد خادم قرآن بوده است به طوري که همه عمرش را صرف آموزش و يادگيري قرآن کرده است اما سه سالي است که به دليل ضعيف شدن پاهايش توان راه رفتن ندارد. نجمه با بيان اين که شوهرش علاوه بر برگزاري کلاس هاي آموزش قرآن در منزل، در امامزاده سيد حمزه(ع)، ادارات و سازمان هاي مختلف کاشمر کلاس هاي قرآن آموزي برگزار کرده است ابراز داشت: در مدت 4 سال حضورش در جبهه به امر آموزش قرآن به رزمندگان مشغول بود. وي با اشاره به اين که از 1332 که به عقد اين استاد درآمده همواره دوشادوش شوهرش کلاس هاي قرآن را در قسمت خواهران برعهده داشته است خاطر نشان کرد: منزل ما در طول همه اين سالها مکتب خانه بود و از شاگردان تربيت شده در آن مي توان به فرزندان آيات عظام سعيدي و امامي اشاره کرد.
يکي از فرزند استاد صلواتي نيز با اشاره به سابقه فعاليت پدرش در زمينه تعليم قرآن گفت: پدر از سن 5 تا 15 سالگي قرآن را در محضر روحاني روستاي بزق از توابع شهرستان تربت حيدريه آموخته است و سپس به تدريس آن پرداخت. علي صلواتي با بيان اين که کلاس هاي تدريس و تعليم قرآن عمدتا در طبقه پايين منزل مسکوني پدر که تبديل به مکتب خانه  شده برگزار مي شد يادآور شد: پدر بارها براي استخدام در مجموعه هاي اداري نظير آموزش و پرورش دعوت شد اما ايشان قبول نکرد که از دولت حقوق دريافت کند چرا که او مدعي بود در اين راه مي تواند موفق تر باشد. فرزند سوم استاد صلواتي با بيان اين که در حال حاضر پدرش تحت پوشش هيچ بيمه اي نيست يادآور شد: اگرچه در سال هاي اخير شاهد حضور مسئولاني همچون معاون قرآن و عترت وزير ارشاد و مسئولان شهرستاني براي عيادت پدر بوديم اما متأسفانه قدمي در خصوص رفع مشکلات و نيازهايش انجام نشده است. وي با تأکيد بر اين که موضوع بيمه و مستمري را از طريق مجاري قانوني پيگيري کرديم افزود: متأسفانه پي گيري ها بي نتيجه مانده است و اعلام مي کنند که بيمه به جهت سند زياد و پرداخت مستمري نيز شامل علوم قرآني نمي شود. وي با انتقاد از نحوه نگاه مسئولان وزارت ارشاد به بحث حمايت و پشتيباني از پيشکسوتان و فعالان قرآني در مقايسه با ساير رشته ها و هنرها تصريح کرد: چطور مجموعه ارشاد با مشاهده يک سوابق در عرصه موسيقي مستمري پرداخت مي کند اما به فردي که 70 سال از عمر خود را صرف تعليم و آموزش قرآن کرده است بي توجه هستند و آن را شايسته دريافت مستمري نمي دانند. فرزند اين استاد با ابراز خرسندي از اين که پدرش به برکت قرآن با داشتن چشم و گوش سالم از وضعيت جسماني مطلوبي برخوردار است خاطر نشان کرد: در حال حاضر مهم ترين مشکل و دغدغه ما بحث بيمه و برقراري مستمري براي ايشان است چرا که پدر و مادر ديگر توان کار کردن را ندارند. صلواتي همچنين خواستار توجه ويژه مسئولان شهرستان از اين پيشکسوت شد.
 

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved