• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • مسئول امور بیماری های خاص دانشگاه مشهد؛ طول عمر بیماران دیالیزی به 10 سال افزایش یافته است / به ازای هر تخت 4 بیمار دیالیزی در استان داریم

مسئول امور بیماری های خاص دانشگاه مشهد؛ طول عمر بیماران دیالیزی به 10 سال افزایش یافته است / به ازای هر تخت 4 بیمار دیالیزی در استان داریم

مسئول امور بیماری های خاص دانشگاه مشهد؛  طول عمر بیماران دیالیزی به 10 سال افزایش یافته است / به ازای هر تخت 4 بیمار دیالیزی در استان داریم

مسئول امور بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که در حال حاضر به ازای هر تخت، 4 بیمار دیالیزی در استان وجود دارد گفت: طول عمر بیماران دیالیزی از 2 سال به 10 سال افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، جواد رجبیان  در آئین تجلیل از خیرین سلامت کاشمر در بخش دیالیز اظهار داشت: خراسان رضوی تنها استان کشور است که بیشترین بخش دیالیز را توسط خیرین راه اندازی کرده است به طوری که در حال حاضر نسبت بیمار به تخت دیالیز در استان 4 به یک و در اکثر استانها 8 به یک است.

وی با بیان این که یک بیمار دیالیزی باید در هفته سه نوبت دیالیز انجام دهد و هر چه این میزان کاهش یابد عدم کیفیت زندگی در پی دارد خاطر نشان کرد: در 5 سال قبل عمر بیماران حداکثر 2 تا س سال بوده که به علت نارسایی کلیه و عوارض جانبی این بیماری فوت می کردند.

مسئول امور بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این که میزان انجام پیوندهای کلیه در این سالها افزایش یافته است تصریح کرد: خوشبختانه با اقداماتی با اقداماتی که در استان انجام شده ، استاندارد دیالیز رعایت می شود به طوری که طول عمر مفید بیماران دیالیزی به 10 سال افزایش یافته است.

وی با تقدیر از تلاش ها و پی گیری های انجمن خیرین سلامت کاشمر در راستای جمع آوری کمک های خیرین در جهت توسعه سیستم سلامت و فضاهای درمانی ابراز داشت: در حال حاضر کاشمر بعد از مشهد مقدس اقدامات موثر و خوبی در حزوه ارتقای سطح سلامت با کمک خیرین انجام داده است به طوری که امروز به الگویی تأثیرپذیر برای سایر شهرستان ها شده است.

رجبیان با بیان این که در طرح تحول نظام سلامت یکسری برنامه های سطح بندی در جهت اولویت هایی که در وزارتخانه و دولت در جهت ارائه خدمات سلامت به مردم جامعه آمده است گفت: بخش های دیالیز به جهت هزینه بالا و مستهلک بودن امکانات و تجهیزات عملا توسط وزراتخانه امکان تأمین منابع مالی آن برای خرید این دستگاه ها وجود ندارد.

وی با بیان این که عمر مفید یک دستگاه دیالیز 10 سال و یا 20 هزار ساعت کارکرد است ادامه داد: فرسودگی دستگاه ها، کیفیت امر دیالیز و درمان بیماران دیالیزی را با مخاطره مواجه کرده است؛ لذا اقداماتی که در کاشمر در موضوع دیالیز انجام شده مایه مباهات و افتخار است.

مسئول امور بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر نهادینه ساختن فرهنک اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی افزود: با اهدای اعضای یک بیمار مرگ مغزی، 2 بیمار دیالیزی نجات پیدا می کنند؛ لذا با نهادینه کردن این فرهنگ توسط ائمه جماعات و معتمدین محلی می توانیم آمار بیماران دیالیز را کاهش دهیم.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved