• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • جولان شيريني پزان خانگي در آستانه نوروز / آماري از شيريني پزان خانگي فاقد مجوز در کاشمر نيست

جولان شيريني پزان خانگي در آستانه نوروز / آماري از شيريني پزان خانگي فاقد مجوز در کاشمر نيست

جولان شيريني پزان خانگي در آستانه نوروز / آماري از شيريني پزان خانگي فاقد مجوز در کاشمر نيست


 با نزديک شدن به روزهاي پاياني سال و فرا رسيدن سال جديد، فروش شيريني هاي خانگي در بازار رونق گرفته، به طوري که اين روزها شاهد عرضه انواع شيريني جات خانگي در بسته بندي هاي متفاوت در قنادي ها، فروشگاه هاي مواد غذايي و ديگر اماکن هستيم. اما متأسفانه روند توليد شيريني خانگي مطلوب نيست؛ چرا که عده اي با اخذ مجوز و طي مراحل قانوني و عده اي بي توجه به رعايت قانون در منزل نسبت به توليد آن اقدام مي کنند. 


بازار کسادي واحدهاي مجوزدار
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر 24، يکي از توليدکنندگان شيريني خانگي در کاشمر با اشاره به اين که پس از طي مراحل مختلف قانوني موفق به اخذ مجوزهاي لازم براي راه اندازي کارگاه شيريني پزي شده است گفت: متأسفانه در اين ميان عده اي بدون دريافت مجوز و اين که بر کارشان نظارت داشته باشد شيريني خانگي را در خانه توليد و به فروش مي رسانند. سرکشيکي که سابقه 10 سال فعاليت در اين حوزه را دارد در خصوص پيگيري و ساماندهي شيريني پزان ابراز داشت: اگر چه تا کنون بارها اعتراض خود را از اين وضعيت از طريق اتحاديه به اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت اعلام کرديم اما متأسفانه نتيجه اي در بر نداشته است. وي با بيان اين که فعاليت واحدهاي بدون مجوز در حوزه شيريني خانگي باعث بازار کسادي براي واحدهاي توليدي مجوز دار شده است اظهار داشت: به دليل اين که واحدهايي که بدون مجوز در منزل اقدام به پخت شيريني مي کنند از پرداخت هزينه هايي نظير دارايي، تأمين اجتماعي و بازرسي هاي بهداشتي در امان هستند، محصولشان را با قيمت پايين تري مي فروشند و اين در حالي است که واحدهاي توليدي مجوزدار بايد هزينه هاي زيادي در اين خصوص پرداخت کنند. اين توليد کننده شيريني خانگي با تأکيد بر اين که افزايش قيمت مواد خام اوليه و توليدات غيرمجاز منجر به بروز مشکلات و کاهش فروش شده است تصريح کرد: اگر چه در گذشته واحدهاي توليدي داراي مجوز از حمايت هاي دولتي در مينه روغن، آرد و شکر برخوردار بودند اما سالهاست که اين بسته حمايتي حذف شده است و اين مهم نيز به مشکلات فرآروي توليدکنندگان افزوده شده است.


فعاليت 50 واحد مجاز توليد شيريني خانگي در کاشمر
رئيس اتحاديه قناد، آبنبات ريز و آجيل فروش کاشمر هم با اشاره به توليد شيريني خانگي در منازل گفت: به لحاظ قانوني شيريني هايي که در خانه ها توليد مي شود به جهت نداشتن مجوز و شناسه بهداشت اجازه عرضه آن در مغازه ها و فروشگاه ها را ندارند. محمود فرهادي با بيان اين که از 79 واحد صنفي فعال در اتحاديه، تعداد 50 واحد شيريني خانگي توليد و به بازار عرضه مي کنند ابراز داشت: بر اساس قانون افرادي که تمايل به توليد و فروش شيريني خانگي در سطح بازار دارند بايد نسبت به اخذ مجوزهاي مربوطه اقدام کنند. وي  با بيان اين که در روزهاي اخير در بازرسي هاي مشترک انجام شده با اصناف، صنعت معدن و تجارت و مرکز بهداشت تعداد 10 واحد صنفي به دليل عدم تکميل پروانه و پايين بودن کيفيت اجناس اخطار دريافت کردند خاطر نشان کرد: در جريان اين بازرسي ها پرونده 3 واحد بدون پروانه به حهت صدور راي و تعيين تکليف به کميته ساماندهي معرفي شدند.


نبود آمار از فعاليت شيريني پزان خانگي بدون مجوز 
رئيس مرکز بهداشت کاشمر نيز با تأکيد بر اين که آماري از فعاليت شيريني پزان خانگي بدون مجوز در دسترس نيست گفت: به دليل اين که فعاليت براي توليد شيريني در خانه ها انجام مي شود، نمي توان بر آن نظارت جدي و دقيقي داشت و تنها در مواردي که فرد تبليغاتي انجام دهد و محل فعاليتش مشخص شود آنها را مکلف به رعايت مسايل بهداشتي و فروش محصولاتشان در محل مي کنيم. دکتر قائمي با بيان اين که فروش مواد غذايي بدون شناسه و پروانه بهداشتي در سطح بازار ممنوع و واحد بهداشت محيط نسبت به جمع آوري آنها اقدام مي کند ابراز داشت: شيريني جاتي که در بازار عرضه مي شود بايد در قالب بسته بندي و داراي شناسه و پروانه بهداشتي باشد. وي با بيان اين که به جهت نظارت بر توليد محصولات غذايي در منازل بايد راهکارهاي قانوني اتخاذ تا فعالين اين حوزه مکلف به رعايت موارد و مسايل بهداشتي شوند خاطر نشان کرد: از شهروندان تقاضا داريم شيريني مورد نياز خود را  از واحدهاي قنادي خريداري و از خريد شيريني هاي فاقد بسته بندي و  بدون شناسه و پروانه بهداشتي که در ساير فروشگاه ها عرضه مي شود خودداري کنند. چرا که وجود شناسه بهداشتي بر روي محصولات غذايي مبني بر تهيه بهداشتي آن است.


عدم عرضه شيريني هاي فاقد مجوز در بازار
رئيس اداره صنعت معدن و تجارت کاشمر نيز با تاييد پخت شيريني خانگي در برخي منازل گفت: متاسفانه در اين زمينه آماري نداريم و اتحاديه مربوطه نيز موفق نشده  و آماري ارائه دهد. خيري  با تاکيد بر اين که شناسايي و برخورد قانوني با توليدکنندگان مواد غذايي بدون مجوز در منازل با مرکز بهداشت پس از اخذ حکم قضايي است يادآور شد: در خصوص شيريني هايي که در منازل و بدون مجوز تهيه مي شود هيچگونه نرخي اعلام نمي کنيم و در اين باره نيز اعلام نظر نمي کنيم. تنها در راستاي سلامتي مردم به شهروندان  توصيه مي کنيم محصولات غذايي را از واحدهاي داراي پروانه کسب پس از مشاهده تاريخ و شناسه بهداشتي تهيه کنند.
 

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved