مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر؛ بیماری های غیرواگیر از عوامل مهم مرگ و میر است

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر؛  بیماری های غیرواگیر از عوامل مهم مرگ و میر است

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر گفت: امروزه بیماری های غیرواگیر از قبیل بیماری های قلبی ـ عروقی، سرطان ها و دیابت مهم ترین علل مرگ و میر انسان هستند

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، محمد جواد یزدانی در  همایش " هفته سلامت" که با حضورداوطلبین سلامت، دانش آموزان  دخترمقطع متوسطه شهرستان،کارشناسان بهداشتی و جمعی از بیماران دیابتی شهرستان در هیات رزمندگان اسلام کاشمر برگزار شد با اشاره به شعار سزمان بهداشت جهانی در سال 2016  افزود: از بین این بیماریها، دیابت به عنوان بزرگ ترین اپیدمی قرن، بیشترین افزایش را در کل جهان داشته است و به همین خاطر این سازمان شعار خود را در سال جدید میلادی به عنوان غلبه بر دیابت نامگذاری کرده است.

وی با بیان این که یکی از مهمترین امانت هایی که خداوند به انسان عطا نموده است نعمت سلامتی  است واگر انسانی با عدم رعایت نکات بهداشتی و به عمد سلامت جسمی خود را به خطر بیفکند، به گناه آلوده شده است خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر ۳۸۲ میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می شود در سال ۲۰۳۵ این تعداد به ۵۹۲ میلیون نفر برسد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به این که تحقیقات ثابت کرده با تغییر سبک زندگی و آموزش شیوه سالم زیستن، می توان از ۷۰ درصد موارد ابتلا به دیابت نیز پیشگیری کرد یادآور شد: سالانه ۵ میلیون نفر به علت ابتلا به دیابت جان خود را از دست می دهند؛ به عبارت دیگر هر ۶ ثانیه یک نفر، ۱۱ درصد کل هزینه های بهداشت و درمان جهانی هم صرف درمان دیابت یا عوارض آن می شود .

وی ادامه داد: امروزه زندگی پر استرس، کم تحرکی و مصرف غذاهای پر کالری با ارزش غذایی اندک، سبب چاقی مفرط می شود که خود از دلایل اصلی ابتلا به دیابت است. کنترل این شرایط نیازمند مشارکت تمامی افراد، نهادها، سازمان های مردم نهاد و بخش های عمومی و خصوصی است.

یزدانی تأکید کرد: بیماری دیابت هم بیماری خطرناکی است و عوارض غیر قابل جبرانی از قبیل قطع پا، نابینایی و از دست دادن کلیه ها و...  را برای فرد مبتلا به بیماری دارد و در صورتی که فرد رعایت اصول تغذیه و بهداشت جسمی و روانی را داشته باشد می تواند با این بیماری زندگی بسیار سالمی را داشته باشد.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved