• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • منتخب مردم کاشمر در مجلس دهم: شورا محلی برای ورود تفکر جناحی و خطی نیست/ شهردار باید توسط مردم انتخاب شود

منتخب مردم کاشمر در مجلس دهم: شورا محلی برای ورود تفکر جناحی و خطی نیست/ شهردار باید توسط مردم انتخاب شود

منتخب مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که شورا و شهرداری محلی برای ورود تفکر جناحی و خطی نیست گفت: شهرداری و شورا نماد یک حکومت محلی هستند و باید در آینده شهردار توسط مردم انتخاب شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، بهروز بنیادی  در جلسه شورای اداری کاشمر که با حضور مدیران دستگاه های اجرایی و اعضای شوراهای اسلامی شهرهای کاشمر و ریوش در سالن همایش های خانه معلم کاشمر برگزار شد اظهار داشت: امیدواریم مردم قربانی معامله افکار و جناح ها قرار نگیرند و در این راستا مردم هدف اصلی خدمت باشند.

وی با بیان این که شوراهای اسلامی و تفکر تشکیل این نهاد توسط معمار کبیر انقلاب در 9 اردیبهشت 58 بنیانگذاری شد افزود: در آن زمان شوراهای محله به خوبی وظایف محوله را انجام می دادند به طوری که امروز دستگاه های بزرگ ما ناتوان از انجام آن هستن و این نشاندهنده آینده نگری و بینش والای حضرت امام بود.

منتخب مردم کاشمر در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که دین مبین اسلام برای فکر شورایی و خرد جمعی ارزش و اهمیت زیادی قائل است ابراز داشت: از شوراها نباید انتظار داشته باشیم که همیشه تصمیمات شان صحیح و بدور از اشتباه باشد؛ چرا که معتقدیم بسیاری از قوانین نقص دارند و برخی از آئین نامه ها و دستورالعمل ها نیز با یکدیگر در تضاد هستند به همین جهت ابدی به دنبال اصلاح آن باشیم.

وی با بیان این که هدف همه ما این است که امورات و قانون گذاری هایی که انجام می دهیم با آسیب کمتری به سرانجام برسد خاطر نشان کرد: از این که در قانونی اساسی کشورمان یک فصل به موضوع شوراها اختصاص یافته خوشحالیم و این مهم نشان دهندخه جایگاه والای تفکر در سطح کلان کشور و دیدگاه حضرت امام راحل، مجتهدین و حقوقدانانی است که قانون اساسی را تدوین کردند.

بنیادی با اشاره به این که برخی اوقات شوراها با فاصله  گرفتن از وظیفه اساسی خود، طوری عمل می کنند که احساس دولتی بودن به آنها دست می دهد و این احساس نیز در مردم ایجاد می شود یادآور شد: این نخستین آسیب در بحث شوراهاست؛ اگر چه شورا یعنی مردم، اما دولتی ها طوری رفتار کردند که این حس نامناسب در شهروندان ایجاد شده است لذا از شورا و شهرداری انتظار داریم به دنبال تقویت بخش مردمی بروند و از بر سر حقوق و مطالبات مردم کوتاه نیایند.

وی با تأکید بر این که مردم جایگاه شان متفاوت است و بادی به سمت اصلاح امور حرکت کنیم افزود: آن چه امروز شوراها و شهرداری های ما را آزار می دهد انجام امور موازی کار است. در سال 1334 که قانون شهرداری ها تدوین شده بیش از 53 وظیفه به شهرداری ها واگذار شده است که در حال حاضر با گذشت 60 سال از تدوین این قانون تنها 34 وظیفه به عهده شوراهای شهر و 15 وظیفه به عهده شوراهای روستا گذارده شده است و این یعنی افول.

نماینده منتخب مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از این که روز به روز دست و پای تفکر شورایی را که در قانون پیش بینی شده و جزو ارکان نظام و مبانی حقوقی اسلامی است را می بندیم و آن را کوچک و محدودتر می کنیم تصریح کرد: کاهش تعداد اعضای شورای اسلامی یکی از این موارد است و با این اقدام عملا نقش مشارکت مردم در انتخاب افراد توانمند را کاهش می دهیم و این در حالی است که هدف و نقش شورا افزایش مشارکت مردم در سرنوشت شان است.

وی با بیان این که یکی دیگر از آسیب هایی که شوراهای اسلامی با آن مواجه هستند موضوع انتخاب شهردار است گفت: اگر چه این انتخاب به عهده شورای اسلامی شهر است اما وقتی دوره فعالیت این شورا به اتمام می رسد  علیرغم این که شهردار فردی توانمند و مستعد در حوزه مدیریت شهری است با آمدن گروه جدید تعویض می شود؛ بنابر این ما باید کل کشور را الگو قرار دهیم و همان طور که با داشتن مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور توسط مردم انتخاب می شود بایستی در شهرداری ها و شوراهای الاسمی به عنوان یک حکومت محلی شهردار توسط مردم انتخاب شود تا از این طریق بخش عمده ای از مشکلات و اختلاف نظرها برطرف شود.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved