خسارت 144 میلیارد تومانی خشکسالی، سرما و سیل به بخش کشاورزی کاشمر

خسارت 144 میلیارد تومانی خشکسالی، سرما و سیل به بخش کشاورزی کاشمر

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از خسارت 144 میلیارد و 700 میلیون تومانی خشکسالی، سرما و سیل به بخش کشاورزی این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، سید ابوالقاسم موسوی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کاشمر اظهار داشت: با ادامه روند خشکسالی در شهرستان از ابتدای سال زراعی جاری به محصولاتی نظیر گندم، جو، زعفران و باغات و تمامی محصولات دیم در دو بخش مرکزی و کوهسرخ بین 5 تا 100 درصد خسارت وارد شده است که بر اساس برآورد کارشناسان خسارت ریالی در این زمینه 83 میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به این که بیماری ها و آفات گیاهی بر اثر خشکسالی بین 2 تا 15 درصد به باغات انگور، بادام، انار، پسته و زعفران 18 میلیارد و 700 میلیون تومان خسارت وارد شده است خاطر نشان کرد: کاهش دما و سرمازدگی روزهای پایانی سال گذشته  به بادامستان های دیم کوهسرخ 95 تا 100 درصد و سایر محصولات زراعی و باغی 40 تا 50 درصد به میزان 43 میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به این که بارندگی های اخیر و سیل در روزهای اخیر در بخش مرکزی کاشمر منجر به بروز خرسارت به 2 هکتار از اراضی طالبی شده است یادآور شد: در بخش کوهسرخ نیز در روستاهای کوشه نما، قراچه، طرق، پایین دره و شهر ریوش به محصولات زراعی و باغی و بخشی از قنوات 305 میلیون تومان خسارت وارد شده است.

موسوی با اشاره به این که بزرگترین بادامستان دیم کشور در منطقه کوهسرخ واقع شده است تصریح کرد: در بازدید انجام شده توسط مدیران وزارتخانه و مدیران استانی از مجموعه جهاد کشاورزی به منظور اجرا طرح نجات بادامستان دیم به جمع بندی هایی رسیده ایم که امیدواریم بتوانیم در قالب پروژه های اقتصاد مقاومتی آن را اجرایی و عملیاتی کنیم.

در ادامه رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر نیز با بیان این که خوشبختانه بارندگی های اخیر خوشبختانه خسارتی به حوزه آبخیز شهرستان وارد نکرده است گفت: بارندگی های امسال منجر به آبگیری 80 دردصد بندهایی شده است که از 2 دهه قبل احداث شده است.

مهدی مظفر جلالی با اشاره به این که در بحث سازه هایی که توسط مردم احداث و آبگیری شده، مشکلی وجود ندارد ابراز داشت: در بارش اخیر یکی از دو بند روستای کوشه نما پر آب شده است و بند دومی در حال حاضر خالی است اما در شرایطی که بند اول سرریز و بند دوم نیز سرریز شود به جهت عدم اجرای سنگ فرش نگرانی در این باره وجود دارد.

وی با بیان این که در بخش بیابان نیز پس از انجام عملیات نهال کاری در جنوب شهر کاشمر، طوفان شن که عمق آن در برخی نقاط بین 25 تا 30 سانتی متر بود و نهال کاشته شده در سطح 38 هکتار قابل مشاهده نبود یادآور شد: با تلاش انجام شده مجدد این سطح نهال کاشته شده مجدد احیا شد؛ به طوری که در حال حاضر 200 هکتار نهال کاری بیابان مانع از حرکت گرد و خاک خواهد شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر خاطر نشان کرد: در بخش مراتع حدود 2 هزار هکتاری که در روستاها تحت شعاع سیل قرار گرفته بودند حدود یک میلیارد تومان به ازای هر هکتار خسارت وارد شده است.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved