• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  •  مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی؛ سال گذشته 5 برابر بودجه، هزینه کیسه فرآورده های خونی استان شد/ مشکلات بودجه ای و پرسنل گریبانگیر انتقال خون استان

 مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی؛ سال گذشته 5 برابر بودجه، هزینه کیسه فرآورده های خونی استان شد/ مشکلات بودجه ای و پرسنل گریبانگیر انتقال خون استان

 مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی؛  سال گذشته 5 برابر بودجه، هزینه کیسه فرآورده های خونی استان شد/ مشکلات بودجه ای و پرسنل گریبانگیر انتقال خون استان

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی موضوع بودجه و پرسنل را مهم ترین مشکلات فرآروی سازمان انتقال خون استان عنوان کرد و گفت: اگر چه بودجه تخصیصی به این سازمان برای 58 هزار کیسه فرآورده خونی بود اما سال گذشته 300 هزار فرآورده خونی تولید کردیم.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، حمید رضا اسلامی در شورای مشارکت های اجتماعی و خیرین سلامت کاشمر اظهار داشت: بودجه ای که به سازمان انتقال خون خراسان رضوی اختصاص پیدا کرده است 5.9 میلیارد تومان است که با توجه به هزینه 109 هزار تومانی به ازای هر کیسه فرآورده خونی، این بودجه تأمین کننده 58 هزار کیسه است.

وی با بیان این که در حال حاضر نیاز 58 بیمارستان خراسان رضوی  به فرآورده های خونی در حال افزایش است ابراز داشت: سال گذشته علیرغم نیاز 400 هزاری استان به کیسه فرآورده خونی تنها توانستیم 300 هزار کیسه فرآورده خونی تولید کنیم.

مدیر کل انتقال خون استان با اشاره به این که خراسان رضوی به لحاظ دارا بودن امکانات و تجهیزات پزشکی پذیرای مراجعه کنندگانی از سایر استان های کشور و حتی خارج از ایران است افزود:  تحت پوشش قرار دادن جمعیت ساکن و گردشگران سلامت در استان و ارائه خدمات درمانی به حجم بالای مراجعه کننده حقیقتا سخت و دشوار است.

وی با بیان این که سازمان انتقال خون خراسان رضوی علاوه بر مسئله بودجه ای با مشکل پرسنلی هم روبروست یادآور شد: این معضل و مشکل در سطح کلان سیتسم انتقال خون کشور وجود دارد که امیدواریم با کمک مسئولان کشوری و استانی بتوانیم در راستای رفع این مشکلات گام های جدی و اساسی برداریم.

اسلامی مشکلات عدیده بودجه ای در سازمان انتقال خون را نشان از غفلت انجام شده در بودجه و منابع در سال های گذشته دانست و تصریح کرد: اگر چه موضوع انتقال خون در طرح تحول نظام سلامت کورد غفلت واقع شده است اما انتظارمان این است که از طریق وزارت بهداشت بتوانیم کمک خای موثری در این رابطه جذب کنیم.

وی با اشاره به نقش و جایگاه خیرین و کمک کنندگان به سازمان انتقال خون که همواره مستمر و ادامه دار است گفت: در سطح کشور به لحاظ توسعه فضاهایی که مربوط به انتقال خون است با مشکلات عدیده روبرو هستیم .

مدیر کل انتقال خون استان با اشاره به بازدید هیات سی اس ال آلمانی از سیستم انتقال خون خراسان رضوی خاطر نشان کرد: علیرغم این که در سال گذشته در شرایط شبیه تعلیق قرار گرفته بودیم، اما امسال در سایه حمایت و کمک استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان بسیاری از مشکلات این حوزه حل شد و زمینه برای بازدیدهای خارجی فراهم شد.

وی با بیان این که شبیه برخی ارگان های بین المللی، کنترل های بین المللی در بحث انتقال خون نیز وجود دارد افزود: خوشبختانه از این لحاظ بالاترین استانداردهای دنیا در زمینه پاک بودن خون، کنترل خون و تهیه فرآورده ها را داریم به طوری که به جرأت می توانیم ادعا کنیم در بین کشورهای اسلامی و منطقه، ایران تنها کشوری است که وارد بحث پلاسما شده است به طوری که با ارسال پلاسما به المان در قبال ان داروهای مربوط به بیماران تالاسمی، هموفیلی و بیماری هایی که نیازمند فرآورده های خونی هستند وارد می کنیم .

اسلامی در پایان از پی گیری های مستمر مسئولان شهرستان و اقدامات خیرین کاشمری برای فراهم کردن زمینه برای راه اندازی پایگاه انتقال خون در این شهرستان تقدیر کرد.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved