65 درصد دانش آموزان کاشمری در رشته های نظری تحصیل می کنند/ گرایش به رشته علوم تجربی در کاشمر بالاست

65 درصد دانش آموزان کاشمری در رشته های نظری تحصیل می کنند/ گرایش به رشته علوم تجربی در کاشمر بالاست

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کاشمر با اشاره به تحصیل 65 درصد دانش آموزان کاشمری در رشته های نظری گفت: گرایش به تحصیل در رشته علوم تجربی در سطح شهرستان بسیار داغ است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، عزت الله طاهریان امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش کاشمر اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری 9 هزار و 850 دانش آموز در مقاطع متوسطه اول و دوم در قالب 80 مدرسه سازماندهی شدند که از این تعداد 5 هزار و 850 نفر متوسطه اول در 48 مدرسه و 4 هزار دانش آموز متوسطه دون در 32 مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان این که یکی از مسایل اساسی که امسال در آموزش متوسطه با آن روبرو هستیم بحث انتقال هدایت تحصیلی از متوسطه دور دوم به متوسطه دور اول است ابراز داشت: سال گذشته 1071 نفر شاخه نظری و 576 نفر شاخه فنی و حرفه ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند.

معاون آموزش و پرورش کاشمر با اشاره به این که تحصیل 65 درصد دانش آموزان در رشته های نظری و 35 درصد در رشته های فنی و حرفه ای باعث شده که کاشمر از میانگین استانی پایین تر قرار بگیریم یادآور شد: در حال حاضر رقبت و تمایل والدین دانش آموزان به تحصیل فرزندان شان به رشته تجربی بسیار داغ است و دوست دارند حالا که خودشان پزشک نشده اند، آرزو دارند فرزندان شان به هر قیمتی که شده پزشک شوند.

وی با بیان این که با بررسی های انجام شده تنها 1.5 تا 2 درصد دانش آموزان می توانند پزشک شوند و مابقی باید مدارکی کسب کنند که زمینه کار و اشتغال برای آنها فراهم نخواهد شد خاطر نشان کرد: در سال های اخیر با عنایت دولت تدبیر و امید بحث بهداشت و درمان مورد توجه جدی قرار گرفته است و افراد زیادی در این سال ها جذب وزارت بهداشت و درمان شدند؛ اما هنوز والدین در این خطا هستند که اشتغال در رشته تجربی مهیاتر است، این در حالی است که با استخدام نیروهای جدید در سال های اخیر قطعا فضایی برای حضور دانش آموزی که 10 سال آینده فارغ التحصیل می شود وجود ندارد.

طاهریان با درخواست از همه مسئولان و افرادی که دارای تریبون و جایگاهی در سطح شهرستان هستند به کمک آموزش و پرورش بیایند و  نسبت به آگاه سازی و توجیه کردن خانواده ها در بحث تعیین رشته تحصیلی اقدام کنند افزود: با توجه به این که سیاست نظام بر این است که دانش آموزان به سمت آموزش های موثر فنی و حرفه ای بروند انتظار داریم خانواده ها با مطالعه دقیق زمینه را برای تحصیل فرزندان شان در رشته های متعدد و متنوع فنی و حرفه ای که زمینه خود اشتغالی آن در جامعه مهیاتر است فراهم کنند.

وی با تأکید بر این که شاخه های فنی و حرفه ای آینده درخشان تری به لحاظ اشتغال و خود اشتغالی در جامعه دارد تصریح کرد: دراین مسیر تلاش کردیم که دانش آموزان، والدین، همکاران، مدیران و مشاورین مدارس را با فراهم کردن شرایط برای حضور در هنرستان های فنی و حرفه ای و کارگاه های آن نسبت به امکانات، توانمندی و قابلیت ها توجیه کنیم تا رقبت و تمایل برای تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای را افزایش دهیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کاشمر با اشاره به این که تعهد شهرستان به استان افزایش تعداد دانش آموزان جهت تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای از 35 درصد به 48 درصد است گفت: تلاش می کنیم با برنامه ریزی این رقم را در سال جاری به 40 درصد و در 2 سال آینده به میانگین استانی و کشوری ارتقا دهیم.

وی با بیان این که اعزام هادیان فنی به مدارس و تبلیغ رشته های فنی و حرفه ای، حضور یک روزه دانش آموزان در کارگاه های هنرستان ها در راستای فراهم کردن زمینه برای انتخاب رشته های فنی و حرفه ای است تا از این طریق بتوانیم دانش آموزان را به سمت یک انتخاب هدفمند سوق دهیم اظهار داشت: در سال تحصیلی گذشته 630 دانش آموز رشته تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردند که با اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده در سال تحصیلی جاری به 566 نفر کاهش یافته است.

طاهریان کاهش آمار دانش آموزان در رشته تجربی را با توجه به اعتراضاتی که از سوی والدین می شود را کاری سخت دانست و یادآور شد: با تلاش صورت گرفته امسال توانستیم تعداد 120 دانش آموز رشته ریاضی در سال تحصیلی گذشته را به 150 نفر و در رشته انسانی نیز 302 دانش آموز سال تحصیلی گذشته را به 355 دانش آموز در سال تحصیلی جاری افزایش دهیم.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved