فعالیت 85 درصد جمعیت کاشمر در بخش کشاورزی / 444میلیارد درآمد ناخالص بخش کشاورزی در کاشمر

فعالیت 85 درصد جمعیت کاشمر در بخش کشاورزی / 444میلیارد درآمد ناخالص بخش کشاورزی در کاشمر

 

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به فعال بودن 21 هزار خانوار بهره بردار در بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر 85 درصد جمعیت شهرستان در بخش کشاورزی فعالیت دارند که در آمد ناخالص سالانه آنها 444 میلیارد تومان است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، سید ابوالقاسم موسوی در آئین تقدیر از قهرمانان تولید در بخش کشاورزی کاشمر اظهار داشت: هم اکنون بیش از 50 درصد جمعیت شهرستان به طور مستقیم در بخش کشاورزی مشغولند که با احتساب بازنشستگان و کارمندانی که وارد این حوزه شدند بالغ بر85 درصد جمعیت درگیر فعالیت های این حوزه شدند.

وی با بیان این که فعالان کشاورزی در سطح 22 هزار و 600 هکتار اراضی و باغات به تولید محصولات کشاورزی می پردازند ابراز داشت: آبیاری اراضی بخش کشاورزی از محل 685 منبع آبی شامل قنوات، چاه های عمیق و نیمه عمیق، چشمه ها، سدها، بندها و رودخانه های فصلی انجام می شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به این که به طور متوسط در هر ثانیه 4 هزار و 700 لیتر آب برای استفاده در بخش کشاورزی از منابع آبی شهرستان استحصال و مصرف می شود ابراز داشت:  سالانه 148 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی کاشمر مصرف می شود؛ لذا با توجه به مساحت شهرستان و بارندگی سالانه 191 میلی متر، میزان آب تجدید پذیر 186 میلیون متر مکعب است که به دلیل موقعیت جغرافیایی شهرستان 44 میلیون مترمکعب آب تجدیدپذیر کاشمر به سمت شهرستان های نیشابور، سبزوار، مه ولات و به ویژه خلیل آباد جاری می شود.

وی با بیان این که میزان آب تجدیدپذیر باقی مانده که جذب منابع آبی کاشمر می شود 142 میلیون متر مکعب است افزود: اگر بخواهیم 10 درصد آب مصرفی را برای بخش شرب و صنعت در نظر بگیریم میزان آب تجدید پذیر و میزان آبی که استحصال می شود 115 درصد است؛ بنابر این در صورتی که با مدیریت صحیح بتوانیم از 40 درصد آبهای تجدید پذیر استفاده کنیم قطعا امکان بهره برداری آتی از این منابع وجود دارد.

موسوی با ابراز تأسف از برداشت بی رویه آب از منابع آب خاطر نشان کرد: هم اکنون 3 برابر این 40 درصد آب از منابع آبی برداشت می شود که مشخص می شود وضعیت منابع آبی در حالت بحرانی و فوق بحرانی است به طوری که در برخی نقاط شهرستان شاهد افت سطح آب های زیر زمینی بین یک تا سه متر هستیم.

وی با تأکید بر این که با کمک کشاورزان و همراهی دستگاه های اجرایی باید به سمت کشت های مقاوم و گلخانه ای، استفاده از سیستم های نوین آبیاری، استفاده از مالچ پلاستیک و کشت نشایی حرکت کنیم یادآور شد: با عملیاتی کردن این روش ها خواهیم توانست بخش عمده ای از آب مصرفی در حوزه کشاورزی را به حداقل برسانیم و از هدر رفت آب جلوگیری کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به تولید 290 هزار تن محصولات کشاورزی با درآمد ناخالص 311 میلیارد تومان تصریح کرد: در بخش تولیدات دامی نیز 363 واحد دامی در سطح شهرستان فعالیت دارند که با تولید 40 هزار تن محصولات دامی سالانه 133 میلیارد تومان درآمد ناخالص کسب می کنند.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved