فرماندار کاشمر: نشاط و پویایی ارتقاء دهنده فرهنگ جامعه است / موسیقی جزو ویژگی ایرانیان است

فرماندار کاشمر:  نشاط و پویایی ارتقاء دهنده فرهنگ جامعه است / موسیقی جزو ویژگی ایرانیان است

فرماندار کاشمر با تأکید بر این که ایجاد نشاط و پویایی منجر به ارتقای فرهنگ جامعه می شود، موسیقی را از ویژگی ایرانیان در زندگی دانست.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانیکاشمر24، محمد حسن فرهادی امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی کاشمر در سالن کنفرانس فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: باید تلاش کنیم با برگزاری برنامه های الگویی بتوانیم زمینه را برای توسعه و ترویج فرهنگ رضوی در سطح جامعه فراهم کنیم.

وی با اشاره به این که از تولد حضرت معصومه(س) تا ولادت امام رضا(ع) بنام دهه کرامت نامگذاری شده است، این ایام را فرصت مناسبی برای تبیین الگوهای رفتاری ائمه اطهار و آشنایی جامعه با فرهنگ، تربیت و نشاط اسلامی و اعتدال در رفتار دانست و ابراز داشت: در تعلیم و تربیت آدمی اگر به تعلیم رفتارهای مثبت و منفی بشر دقت کنیم به چگونگی فراگیری رفتارها پی می بریم؛ چرا که تمام رفتارهای انسان از یادگیری نشأت می گیرد و بالاترین آن مرحله مشاهده ای است.

فرماندار کاشمر با بیان این که بیش از 80 درصد آن چه افراد عمل می کنند از طریق مشاهده در آن اغنا شده و 20 درصد از سایر حواس شکل می گیرد افزود: در صورتی که بتوانیم الگوهای رفتاری را طوری تبیین کنیم که قابل مشاهده باشد، قطعا به آن چه که پیامبر، ائمه اطهار و بزرگان دینی در آموزه های دینی به عنوان اسوه و الگو به آن تأکید کردند  دست خواهیم یافت.

وی با اشاره به این که با تبیین الگوهای دینی قطعا جامعه شکل رفتاری مناسب و تأثیر پذیری پیدا می کند خاطر نشان کرد: یادگیری در فضای مراسم های شادی و بانشاط اثر گذارتر از سایر مجالس است و در این راستا خداوند را شاکریم ائمه و امامان شیعه الگوهای همیشه جاوید تاریخ اسلام هستند.

فرهادی با تأکید بر نهادینه کردن فرهنگ رضوی در جامعه یادآور شد: جامعه ای رشید است که در آن زنان در بخش های مختلف جامعه توسعه و رشد یافته باشند؛ چرا که این قشر نقش مهم و اثرگذاری در تربیت جامعه دارند.

وی با بیان این که در جامعه عقب مانده، زنان در آن کرامت ندارند گفت: دهه کرامت زمان مناسبی برای برجسته کردن و تجلیل از کرامت زنان است؛ لذا با توجه به این که عروج انسان ها مدیون زنان شایسته است می طلبد در نهادینه کردن فرهنگ ارزش گذاری در خصوص جایگاه زنان و تجلیل از بانوان فعال در بخش های مختلف جامعه گام های اساسی برداریم.

فرماندار کاشمر با  اشاره به این که در ایام دهه کرامت باید رفتارهای امام رضا(ع) را به زبان شعر، سرود و زبان شادی های متعارفی که مردم دوست دارند در جامعه تبیین کنیم افزود: باید با برنامه های خلاقانه و نو فرهنگ رضوی را در کشور بالا ببریم و از اجرای کارهای نمادینی که گاهی اوقات اثرات منفی به دنبال دارد پرهیز کنیم.

وی با بیان این که مجریان و برگزار کنندگان مراسم ها در این ایام باید توجه ویژه ای به رسیدن به نتیجه مطلوب از اجرای یک برنامه داشته باشند ابراز داشت: قطعا برنامه ریزی و ساماندهی برنامه ها و مراسم های دهه کرامت در سطح شهرستان علاوه بر ایجاد یک ثمره شیرین منجر به ارتقای فرهنگ عمومی در جامعه نیز می شود.

فرهادی بر برگزاری جشن ها و برنامه های شاد برای مردم را از روی حساب و کتاب در جامعه تأکید کرد و یادآور شد: نباید در این راستا برداشت های فردی را به حساب ائمه بگذاریم لذا باید ائمه را آن گونه که هستند به اجتماع معرفی کنیم تا جامعه نشاط پیدا کند و فرهنگ جامعه تغییر کند.

وی با بیان این که در برخی از مراسم ها موسیقی بنا به دلایلی از برنامه ها حذف می شود خاطر نشان کرد: نباید فکر کنیم با حذف یک موسیقی از یک مراسم، مردم ایران آن را از زندگی خودشان حدف می کنند چرا که شعر و موسیقی جزو ویژگی ما ایرانیان است.

فرماندار کاشمر ادامه داد: موسیقی سنتی کاشمر جایگاه خوبی در موسیقی کشور دارد و اجرای برنامه های موسیقی با توجه به سلایق و نحوه مراسم متفاوت است.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved