نخستین جشنواره انگور کاشمر برگزار می شود / فراهم کردن زیرساخت برای تغییر الگوی کشت

نخستین جشنواره انگور کاشمر برگزار می شود / فراهم کردن زیرساخت برای تغییر الگوی کشت

فرماندار کاشمر با تأکید بر لزوم تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی این شهرستان گفت: در راستای معرفی انگور تولیدی کاشمر، سال آینده شاهد برگزاری جشنواره انگور در این شهرستان خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، مهدی فروزان در آئین تجلیل از قهرمانان و تولید کنندگان نمونه بخش کشاورزی کاشمر اظهار داشت: در سال های اخیر بحث بحران آب را بارها شنیده ایم که به عنوان یک خطر جدی در حوزه اقتصاد بیان شده است و با توجه به برداشت 90 درصدی آب توسط بخش کشاورزی، مقصر این بحران را حوزه کشاورزی می دانند.

وی با انتقاد از این که علیرغم مصرف بیش از حد آب در بخش کشاورزی، بهره برداری کافی از حوزه کشاورزی انجام نمی شود و شاهد واردات محصولات کشاورزی به کشور هستیم افزود: واردات محصولات کشاورزی و مقصر دانستن بخش کشاورزی در بحث بحران آب در حقیقت جفا به حوزه کشاورزی و ظلم مضاعفی است که انجام می شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان با تأکید بر این که با نگاه ویژه به حوزه کشاورزی و اقتصاد آن می توان کشور را از وابستگی دور کرد خاطر نشان کرد: اگر چه پس از پیروزی انقلاب دولت های متفاوتی حضور داشتند و هر کدام به سهم خودشان در جهت خودکفایی گام هایی برداشتند اما باید قبول کنیم علیرغم کارهای زیربنایی و زیرساختی که صورت گرفته ، هنوز در خیلی از حوزه ها در ابتدای راه هستیم .

وی با بیان این که تغییر نوع نگرش و فرهنگ کشاورزی در بین مردم برای جایگزین کردن الگوی کشت کاری سخت و دشوار است تصریح کرد: با توجه به این که در حوزه اقتصاد کشاورزی گام های مثبتی در حوزه زیرساختی، تغییر الگوی آبیاری، تغییر الگوی کشت و نیز بحث نهاده های کشاورزی برداشته شده است باید در راستای ارائه آن به کشاورزان فرهنگ سازی و حمایت کنیم.

فروزان با اشاره به این که کسری یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعبی آب در مخازن آب، وضعیت منابع آبی را در سطح استان بسیار ناگوار کرده است گفت: در این راستا باید با یک نگاه جدی حوزه کشاورزی به کمک سیستم بیاید تا بتوانیم فرآروی خودمان آینده را ترسیم کنیم چرا که معتقدیم گذشتگان کاشتند تا ما بخوریم و ما بکاریم تا آیندگان بخورند.

وی با اشاره به شهرت انگور و کشمش کاشمر در بازارهای داخلی و خارجی، بر معرفی این محصول ناب تأکید کرد و ابراز داشت: در راستای معرفی انگور کاشمر و فرآورده های برنامه ریزی خواهیم کرد که در مرداد یا شهریورماه سال آینده بتوانیم نخستین جشنواره انگور کاشمر را با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار کنیم.

 در پایان این مراسم از 2 نمونه استانی و 40 نمونه شهرستانی در بخش کشاورزی کاشمر با اهدای هدایایی تجلیل شد.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved