گذرگاه خونين کاشمر همچنان وعده مسئولان و آرزوي مردم

محور 55 کيلومتري کاشمر به سه راهي شادمهر که به دليل بروز سوانح و تصادفات دلخراش رانندگي و جان باختن هموطنان مان به گذرگاه خونين شهرت يافته است همچنان جزو آرزوهاي مردم و گرفتار وعده مسئولان قرار گرفته است. جاده اي که قرار بود بر اساس مصوب هيأت دولت در سال 1385 دوبانده شود اما تا کنون تنها گرفتار وعده هاي مسئولان دولتي و منتخبين مردم در اين سالها شده است. استاندار خراسان رضوي آبان ماه سال گذشته در جلسه شوراي اداري کاشمر از تخصيص 15 ميليارد ريال اعتبار براي آغاز عمليات اجرايي اين پروژه به صورت بتون غلطکي براي نخستين بار در استان با حمايت کارخانجات سيمان در استان خبر داد و بعد از مدتي نيز با تعيين پيمانکار عمليات اجرايي در اين محور آغاز شد. در اردي بهشت ماه امسال نيز معاون عمراني استاندار در بازديد از اين محور در خصوص افتتاح 14 کيلومتر از اين مسير در هفته دولت خبر داد؛ اين در حالي است که با گذشت 4 ماه از اين وعده و قرار گرفتن در آستانه هفته دولت عمليات اجرايي در اين محور پيشرفت چنداني نداشته است و تنها در بخشي از اين مسير عمليات خاکي و زير سازي در دست انجام است.

پيشرفت 70 درصدي در 7 کيلومتر

در همين خصوص رئيس اداره راه و شهرسازي کاشمر در بازديد از اين پروژه  اظهار داشت: با توجه به اعتبار ابلاغي و تخصيص 50 درصدي آن، پيمانکار پروژه اجراي عمليات خاکي و زيرسازي را در 7 کيلومتر از مسير در دستور کار قرار داده است و در حال حاضر نيز از پيشرفت 70 درصدي عمليات خاکي برخوردار است. مهندس ابراهيمي با اشاره به ابلاغ اعتبار 50 ميليارد ريالي از محل اعتبارات ماده 180 به اين پروژه و عدم تخصيص آن افزود: سال گذشته 10 ميليارد ريال اعتبار از سوي استاندار و 5 ميليارد ريال از محل اعتبارات تملک دارايي براي آغاز عمليات اجرايي ابلاغ شد که 50 درصد آن تخصيص يافت. وي با بيان اين که باند دوم جاده کاشمر به سه راهي شادمهر به طول 7 کيلومتر ،با عرض تمام شده 11 متر و اجراي 60 دستگاه ابنيه فني و نيز انجام 10 لايه عمليات احداث و اجراي زيرسازي در دست اجراست گفت: تا کنون پيمانکار 15 ميليارد ريال در اين محور هزينه کرده است و بر اساس برآورد انجام شده تا 2 ماه آينده اين قسمت از جاده آماده آسفالت مي شود.رئيس اداره راه و شهرسازي کاشمر با اشاره به اين که احداث باند دوم از پليس راه کاشمر به سمت سه راهي شادمهر و در ضلع شمالي جاده فعلي در دستور کار قرار گرفته است يادآور شد: در سال مالي جديد 80 ميليارد ريال اعتبار از محل ماده 180 و 5 ميليارد و 400 ميليون ريال از اعتبارات استاني به اين پروژه اختصاص يافته است. وي با بيان اين که در بازديد معاون استاندار مقرر شد که نيمي از هزينه اجراي 14 کيلومتر عمليات خاکي و زيرسازي با تخصيص اعتبار لازم تأمين و مابقي پيمانکار به صورت منفي و ديون کار کند خاطر نشان کرد: با توجه به هزينه 140 ميلياردي براي اجراي 14 کيلومتر باند دوم، اعتباري از سوي استان در اين مدت تخصيص پيدا نکرده است. مهندس ابراهيمي با بيان اين که با شرايط فعلي و ميزان اعتبار تخصيصي سالانه که حدود 5 کيلومتر از مسير اجرا مي شود و براي 55 کيلومتر اين محور، 11 سال احداث باند دوم زمان مي برد تصريح کرد: اميدواريم با مصوبه کميسيون ماده 215 و تخصيص رديف بودجه ملي بتوانيم اين پروژه را ظرف مدت 2 سال تکميل و به بهره برداري برسانيم.

 

پيگير اخذ مصوبه کميسيون ماده 215

نماينده مردم کاشمر در مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اين که موضوع دوبانده شدن جاده شادمهر به انابد پس از برگزاري انتخابات در اسفندماه گذشته به عنوان دغدغه اصلي مردم منطقه مد نظر قرار گرفته و مکاتبات و پي گيري هايي در اين زمينه انجام داده است گفت: باگذشت 10 سال از مصوبه دولت و سالهاي پررونق اعتبارات ملي و استاني و نيز اعتبارات ماده 180 متأسفانه اقدامي که منجر به نتيجه شود صورت نگرفته است. بهروز بنيادي با اشاره به تخصيص اعتبار 1.5 ميلياردتوماني در سال گذشته از سوي استاندار خراسان رضوي و آغاز عمليات اجرايي در بخشي از محور کاشمر به سه راهي شادمهر افزود: با توجه به اين که به ازاي هر کيلومتر اين محور به طور ميانگين 1.5 ميليارد تومان هزينه در بردارد قطعا مبالغ تخصيصي رقمي براي اين پروژه محسوب نمي شود. وي با اشاره به ضرورت و لزوم اجراي باند دوم جاده کاشمر به سه راهي شادمهر و پي گيري هاي انجام شده با مسئولان استاني و کشوري يادآور شد: در جلسه اي با استاندارخراسان رضوي درخواست تخصيص 10 ميلياردتومان از محل اعتبارات ماده 180 به رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان ارائه شد و وزير راه شهرسازي نيز در ملاقات اخير نيز بر تسريع در روند بررسي پروژه در کميسيون ماده 215 و رفع موانع آن تأکيد کرد و هم اکنون نيز موضوع از طريق معاوت پارلماني مجلس در دست پيگيري است. نماينده مردم کاشمر با بيان اين که در نامه اي خطاب به رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور موضوع طرح پروژه در کميسيون ماده 215 و تخصيص اعتبار لازم نيز انجام شده است خاطر نشان کرد: با توجه به اين که در پي گيري ها به دنبال اجراي باند دوم از شادمهر تا شهر انابد هستيم؛ لذا اگر اين پروژه در کميسيون مربوطه تصويب و رديف ملي به آن اختصاص يابد قطعا شاهد پيشرفت خوبي در اجراي عمليات آن خواهيم بود. وي با بيان اين که در 10 کيلومتر ابتداي اين محور با رايزني صورت گرفته با موافقت وزير راه و شهرسازي تصميمات خوبي اتخاذ شده است تصريح کرد: بر اين اساس اداره کل راه و شهرسازي استان هزينه هاي اجراي باند دوم تا پليس راه کاشمر را با تأمين قير مورد نياز و واگذاري زمين هايي که در اختيار اداره راه و شهرسازي کاشمر قرار دارد به پيمانکار پرداخت نمايد. بنيادي با اشاره به اين که وظيفه نماينده در اين خصوص پي گيري مستمر و رايزني جهت جلب نظر مساعد مسئولان زيربط است يادآور شد: موضوع اين جاده که تا کنون جان عده ي زيادي از هموطنان را گرفته است در نطق پيش از دستور و در صحن علني مجلس مطرح شد و اميدواريم تا سه هفته آينده نتيجه نهايي اين پي گيري ها اعلام شود. نماينده مردم کاشمر با تأکيد بر اين که پروژه هاي کلاني در سطح کشور در انتظار مصوبه کميسيون ماده 215 براي تخصيص اعتبار است ابراز داشت: سال گذشته از محل اعتبارات ماده 180 مبلغي براي اين پروژه در نظر گرفته شد که به تبع عدم تخصيص اعتبار در سطح کشور، اين پروژه نيز از اين اعتبار محروم ماند اما اميدواريم در سال مالي جديد و با نظر مساعد سازمان مديريت و برنامه ريزي استان مبني بر موافقت درخواست 10 ميليارد توماني شاهد تحول خوبي در روند اجرايي اين پروژه باشيم.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved