• صفحه نخست
  • اخبار
  • اقتصادی
  • رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: منطقه کاشمر از نبود صنایع تبدیلی رنج می برد / بخش کشاورزی برای عبور از بحران آب نیازمند ابزار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: منطقه کاشمر از نبود صنایع تبدیلی رنج می برد / بخش کشاورزی برای عبور از بحران آب نیازمند ابزار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:  منطقه کاشمر از نبود صنایع تبدیلی رنج می برد / بخش کشاورزی برای عبور از بحران آب نیازمند ابزار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان این که بخش کشاورزی کاشمر از نبود صنایع تبدیلی رنج می برد، تنها راه عبور از بحران آب در حوزه کشاورزی را داشتن سرمایه و ابزار دانست.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، مجتبی مزروعی در آئین افتتاح پروژه های بخش کشاورزی کاشمر با اشاره به ظرفیت و پتانسیل بخش کشاورزی کاشمر و شهرستان های خلیل آباد و بردسکن اظهار داشت: یکی از مشکلات که سال های سال است باعث رنجش این بخش شده، نبود صنایع تبدیلی است و تا کنون موفق به فراهم شده زمینه برای ایجاد صنایع تبدیلی مرتبط در این منطقه نشده ایم.

وی با تأکید بر این که صنایع تبدیلی باید در سطح کلان کشور مورد توجه قرار گیرد ابراز داشت: برای رونق بخشیدن به حوزه کشاورزی نیازمند توسعه بازرگانی و صنایع مربوطه هستیم لذا باید این مهم در اولویت نخست قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به این که خراسان رضوی در سه سال قبل وارد کننده گوشت مرغ و گوشت قرمز بوده است خاطر نشان کرد: خوشبختانه در 2 سال اخیر نه تنها در این حوزه خود کفا شدیم بلکه در یک مقطعی به دلیل نبود صنایع تبدیلی در استان و افزایش میزان زیاد تولید با چالش مواجه شدیم.

وی با اشاره به توزیع 300 هزار تن انواع خوراک در سال 93 و 450 هزار تن در سال 94 افزود: خوشبختانه با توزیع خوراک در سطح استان موفق شدیم قیمت مرغ را در 2 سال اخیر ثابت نگه داریم. به طوری که میزان جوجه ریزی در استان را بر اساس نیاز 6 میلیون قطعه ای بالانس و کنترل کردیم.

مزروعی با بیان این که در 10 سال گذشته با مشکلات عدیده ای اعم از قیمت محصولات تولیدی و یا تأمین نهادهای اولیه روبرو بودیم اظهار داشت: در این مدت تنها هزینه های تولید به شکل سرسام آوری افزایش یافت و قیمت محصولات تولیدی بخش کشاورزی در برخی موارد کاهش و گاها بدون تغییر ماند.

وی با بیان این که بروز مشکلات اقتصادی و بی توجهی به حوزه کشاورزی منجر به خالی شدن 3 هزار روستا در دولت های گذشته و تشدید معضل پدیده حاشیه نشینی در شهر مشهد شده است یادآور شد: تولید گندم در سه سال قبل 110 هزار تن بود و این در حالی است که خرید گندم امسال با 5 برابر افزایش امروز از مرز 572 هزار تن عبور کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به کاهش 30 درصدی میزان سطح زیر کشت گندم در سال زراعی جاری نسبت به سه سال قبل گفت: عیلرغم این میزان کاهش، میزان تولید 5 برابر افزایش یافته است و 620 میلیارد تومان درآمد عاید گندمکاران شده است.

وی با بیان این که کشاورزان و فعالان حوزه کشاورزی در طول قرن ها، قدر قطره قطره آب را می دانستند تصریح کرد: بخش کشاورزی با توجه به ظرفیت بالا و تأثیرگذار در حوزه اقتصادی به سرمایه گذاری بالا نیاز ندارد و تنها نیازمند توجه است؛ چرا که اگر کشاورزان امروز ابزار و امکانات مورد نیاز را در اختیار داشته باشند به خوبی می توانند بهره وری از آب را ارتقاء دهند.

مزروعی با تأکید بر این که رویکرد بازاری و دلالی باید در راستای عمل به شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب بنام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده تبدیل به نگاه به داخل و توجه به اقتصاد پایدار شود گفت:بخش کشاورزی امروز برای عبور از بحران آب نیازمند سرمایه و ابزار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به این که رویکرد دولت یازدهم علیرغم بحران مالی و کمبود منابع مالی تنها دولت موفق قبل و بعد از انقلاب در تخصیص اعتبارات اثرگذار در بخش کشاورزی است یادآور شد: امیدواریم با رویکرد دولت و تلاش مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان مربوطه بتوانیم هر آن چه که حق بخش کشاورزی است ادا شود و شاهد پویایی بیش از پیش این بخش باشیم.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved