• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر: انجام بیش از 5 هزار زایمان در کاشمر، خلیل آباد و بردسکن / ارتقای شاخص مرگ و میر نوزادان و مادران باردار در کاشمر

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر: انجام بیش از 5 هزار زایمان در کاشمر، خلیل آباد و بردسکن / ارتقای شاخص مرگ و میر نوزادان و مادران باردار در کاشمر

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر:  انجام بیش از 5 هزار زایمان در کاشمر، خلیل آباد و بردسکن / ارتقای شاخص مرگ و میر نوزادان و مادران باردار در کاشمر
 

 

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به انجام سالانه بیش از 5 هزار زایمان در شهرستان های کاشمر، خلیل آباد و بردسکن، از ارتقای شاخص مرگ و میر نوزادان و مادران باردار در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، محمد جواد یزدانی در کارگاه آموزشی " شناسایی بارداری های پرخطر با رویکرد پیشگیری از مرگ مادر " با حضور متخصصان زنان و زایمان، پزشکان عمومی، ماماها و کارشناسان بهداشتی از شهرستان های کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در سالن همایش های دکتر شمس شریعت تربقان در دانشگاه پیام نور این شهرستان اظهار داشت: با توجه به سیاست های افزایش جمعیت، موضوع سلامت مادران از اولویت های اول و جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به افزایش تعداد مادران پرخطر ابراز داشت: بایستی برنامه ریزی های بیشتری در این زمینه انجام شود تا علاوه بر جلوگیری از خطرات دوران بارداری بتوانیم میزان مرگ و میر مادران را به صفر برسانیم و تلاش کنیم تا زایمان ها با موفقیت انجام شود و شاهد تحویل نوزادان و مادران سالمی به جامعه باشیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با ابراز خرسندی از اقدامات و فعالیت های انجام شده در سال های اخیر در زمینه افزایش خانه های بهداشت و پایگاه های بهداشتی، گسترش بلوک های زایمانی و  افزایش تعداد پزشکان متخصص و ماماها خاطر نشان کرد: قطعا با فراهم شدن امکانات و حضور نیروهای متخصص و مجرب در این زمینه باعث انجام زایمان های موفق می شود لذا امروز کیفیت کار توجه به مادران پرخطر است.

وی با اشاره به انجام سالانه بیش از 5 هزار زایمان در شهرستان های کاشمر، خلیل آباد و بردسکن تصریح کرد: ضروری است در این راستا برنامه ریزی وسیعی صورت پذیرد تا ما شاهد تولد نوزادان سالم و سلامت مادران بعد از زایمان باشیم.

یزدانی با اشاره به نقش مهم و تأثیرگذار آموزش و ارتقای دانش علمی با برگزاری کارگاه های آموزشی یادآور شد: خوشبختانه شاخص های شهرستان در 6 ماهه اول امسال مطلوب بوده است به طوری که مرگ و میر نوزادان و مرگ مادران کاهش قابل توجه داشته است.

در ادامه مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز سلامت را بزرگترین سرمایه دانست و گفت: خداوند متعال را شاکریم که سلامت امروز جامعه توسط کادر بهداشتی و درمانی منتقل می شود.

نفیسه ثقفی با بیان این که مرگ و میر مادر یک شاخص بهداشتی مهم است و در این راستا جوامع تلاش می کنند با جلوگیری و کاهش مرگ و میر نوزادان و مادران باردار شاخص مطلوبی در این زمینه داشته باشند ابراز داشت: به دلیل این که زایمان و حاملگی بیماری نیست؛ لذا باید در این خصوص اقدامات و برنامه ریزی هایی برای جلوگیری از مرگ و میر مادران باردار صورت پذیرد.

وی با اشاره به تأکیداتی در خصوص افزایش جمعیت خاطر نشان کرد: ضروری است افرادی که قصد حاملگی دارند باید با مراجعه به مراکز بهداشتی از مشاوره کارشناسان و مراقبت های بهداشتی بهره مند شوند.

گفتنی است در این کارگاه آموزشی یک روزه  نفر از متخصصان زنان و زایمان، پزشکان عمومی، ماماها و کارشناسان بهداشتی از شهرستان های کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در دوره های جداگانه در زمینه مراقبت و مشاوره قبل از دوران بارداری، مراقبت هاب دوران بارداری، بیماری های قلب در بارداری، بیماری های هیپرتانسیو در بارداری، بیماری های ترومبوآمبولی در حاملگی، دیابت در بارداری، تهوع و استفراغ در حامگی و ریسک فاکتورهای خونریزی بعد از زایمان زیر نظر پزشکان نفیسه ثقفی، لیلا پورعلی، عطیه وطنچی و سارا میرزائیان از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آشنا شدند.

 

 

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved