• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • رئیس اداره حوادث وزارت بهداشت: 55 درصد حوادث کشور مربوط به حوادث ترافیکی است / 32 شهر از سه استان عضو جوامع ایمن هستند

رئیس اداره حوادث وزارت بهداشت: 55 درصد حوادث کشور مربوط به حوادث ترافیکی است / 32 شهر از سه استان عضو جوامع ایمن هستند

رئیس اداره حوادث وزارت بهداشت:  55 درصد حوادث کشور مربوط به حوادث ترافیکی است / 32 شهر از سه استان عضو جوامع ایمن هستند

رئیس اداره حوادث و معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان این که در حال حاضر 32 شهر ایران از سه استان عضو جوامع ایمن هستند، از وقوع 55 درصد حوادث در حوزه ترافیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، علیرضا مغیثی در جمع خبرنگاران در مجتمع خدمات رفاهی فرهنگیان کاشمر اظهار داشت: هدف جامعه ایمن دراز مدت است و مهم این است که روند به سمت هدف باشد؛ بنابر این فلسفه جامعه ایمن این است که جامعه به سمت ایمنی سوق پیدا کند تا در نهایت به ایمنی در جامعه ختم شود.

وی با بیان این که در راستای رسیدن به اهداف و دستاوردهای جامعه ایمن بایستی برنامه ها تعدبل و بر اساس نیازهای موجود ارزشیابی و با توجه به نیاز جامعه برابر نظر مسئولان و متولیان این حوزه اجرایی شود افزود: خوشبختانه کاشمر به عنوان اولین شهر کشور که این به جامعه ایمن پیوسته است اقدامات و فعالیت های خوبی اجرایی و نهادینه کرده است.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که کاشمر با تلاش ها و فعالیت هایی که در این مدت انجام داده، نشان داده که از میانگین کشوری در بسیاری از شاخص ها جلوتر است یادآور شد: کاشمر در زمینه مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی اقدامات قابل قبولی انجام داده است به طوری که اگر چه برای رسیدن به ایده عال هنوز فاصله دارد اما همین اقدامات باعث شده که این شهرستان از میانگین کشور بالاتر قرار بگیرد.

وی با تأکید بر این که ایران به لحاظ ایمنی ترافیک از وضعیت مطلوبی در دنیا برخوردار نیست خاطر نشان کرد: آمارها نشان می دهد که ایران با داشتن یک درصد جمعیت دنیا، 2 درصد مرگ ناشی از حوادث را در دنیا به خود اختصاص داده است و این یعنی 2 برابر از نرم جامعه حوادث منجر به مرگ و میر در ایران اتفاق می افتد.

مغیثی با اشاره به سند کنترل بیماری های غیر واگیر و ایجاد تعهد تا سال 2025 برای جمهوری اسلامی ایران در راستای کاهش آمار مرگ و میر در جامعه تصریح کرد: کشورمان به سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد تعهد داده که تا سال 2025 میلادی، حداقل 25 درصد مرگ و میر های ناشی از بیماری های غیر واگیر که 76 درصد مرگ ها را در کشور تشکیل می دهد و در حوزه حوادث ترافیکی نیز 20 درصد حوادث را کاهش دهد.

وی با بیان این که مدل در جامعه ایمن مطابق بر نیاز مردم منطقه اجرا می شود گفت: کاشمر در این زمینه بر اساس آمار، ارقام و مستندات بیانگر کاهش حوادث است؛ لذا در بحث جامعه ایمن قرار نیست صرفا کاهش حوادث را دنبال کنیم، بلکه نیاز است با تلاش و پشتکار برنامه ها و اقدامات به صورت مستمر انجام شود.

رئیس اداره حوادث وزارت بهداشت با اشاره به این که حوادث ترافیکی همواره بیشترین آمار را در موضوع حوادث به خود اختصاص داده است و در صدر قرار دارد اظهار داشت: در موضوع حوادث ترافیکی متأسفانه آسیب پذیرترین اقشار که نان آور خانواده هستند و عمدتا راکبین موتورسیکلت، سرنشینان خودرو و عابرین پیاده به خصوص سالمندان را شامل می شوند قرار دارند.

وی با بیان این که حوادث ترافیکی با 55 درصد کل حوادث، در صدر جدول  رتبه بندی حوادث قرار دارند ابراز داشت: تمامی نقاط حادثه خیز شناسایی شدند که رفع آن در دستور کار دستگاه ها و نهادهای ذیربط قرار گرفته است.

مغیثی عدم تمدید عضویت کاشمر در شبکه جوامع بین المللی ایمن پس از اتمام عضویت 5 ساله در سال 91 را مربوط به وزارتخانه و شهرستان دانست و یادآور شد: امیدواریم در کنفرانس منطقه ای جوامع ایمن که اسفندماه به میزبانی مشهد برگزار می شود موضوع تمدید عضویت کاشمر را مطرح و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهیم.

وی با بیان این که در حال حاضر 32 شهر از استان های خراسان رضوی، فارس و تهران به عضویت جامعه جهانی ایمن در آمده اند ابراز داشت: در راستای نظام تحول سلامت در حوزه بهداشت قرار است جدیدترین برنامه به عنوان پایلوت در 6 استان کشور اجرا شود که یکی از این استان ها خراسان رضوی است.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این که روستائیان 27 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و این در حالی است که 40 درصد حوادث ترافیکی منجر به مرگ مربوط به ساکنین روستاهاست افزود: سهم 40 درصدی از حوادث برای قشری که 27 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهد به هیچ عنوان قابل باور و قابل قبول نیست، لذا قصد داریم با اجرای این برنامه بر اساس نظام تحول سلامت در حوزه بهداشت از طریق خانه های بهداشت، پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامعه سلامت روستائیان را توانمند کنیم و میزان مرگ و میر ناشی از حوادث را کاهش دهیم.

مغیثی ادامه داد: در این راستا کمبودها و مناطقی که نیازمند کمک و ارتقاء هستند را با جمعیت ساکن شناسایی می کنیم و بر این اساس تکنیک های خود مراقبتی را آموزش می دهیم.

گفتنی است رئیس اداره حوادث و معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت همچنین از مجموعه آتش نشانی کاشمر، پروژه های در دست احداث شهرداری در زمینه ایمن سازی و رفع نقاط حادثه خیز بازدید کرد.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved