• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • رئیس دامپزشکی کاشمر: صدور بیش از 2 هزار مجوز برای حمل دام و فرآورده های خام دامی در کاشمر

رئیس دامپزشکی کاشمر: صدور بیش از 2 هزار مجوز برای حمل دام و فرآورده های خام دامی در کاشمر

 رئیس دامپزشکی کاشمر:  صدور بیش از 2 هزار مجوز برای حمل دام و فرآورده های خام دامی در کاشمر
 

 

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر  از صدور 2 هزار و 39 مجوز برای حمل دام و فرآورده های خام دامی به داخل و خارج استان در سال گذشته در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، محمد عارفی در نشست خبری با خبرنگاران با تأکید بر این که دامپزشکی صرفا به معنای درمان یک بیماری در دام نیست بلکه با اقدامات اساسی و پایه ای که انجام می دهد نقش موثری در بهداشت عمومی و ارتقای سلامت جامعه دارد اظهار داشت: وظیفه دامپزشکی در حقیقت حفظ و حراست از سرمایه دامی و کمک به بهداشت عمومی از طریق مبارزه و پیشگیری از بیماری های دامی، نظارت و کنترل بهداشتی انواع فرآورده های خام دامی و نهاده های دامی است.

وی با بیان این که دامپزشکی کاشمر در راستاق مقابله با بیماری شاربن که یک بیماری کشنده در دام است اقدامات بهداشتی و درمانی انجام داده است افزود: در این راستا از ابتدای سال 160 هزار گوسفند و بز و 3 هزار  و 535 رأس گاو واکسینه شدند.

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر با اشاره به واکسیناسیون 9 هزار رأس گوسفند و انجام 812 مورد خونگیری از دام های سنگین در گاوداری های صنعتی ابراز داشت: با خونگیری انجام شده مشخص شد 2 رأس از گاو ها به بیماری بروسلوز یا همان تب مالت مبتلا بودند.

وی با بیان این که سال گذشته برای نخستین بار در تست های انجام شده یک مورد ابتلا به بیماری سل مشاهده معدوم شد خاطر نشان کرد: در بحث بیماری آبله نیز 143 هزار گوسفند و بز و در بیماری هاری نیز هزار و 850 قلاده سگ واکسینه و برای آن ها کارت بهداشتی صادر شد.

دکتر عارفی سم پاشی 27 هزار متر مربع اماکن دامی که عمدتا میادین عرضه دام و یا واحدهای دامداری در روستاهای دور دست که احتمال شیوع بیماری وجود داشت را از دیگر اقدامات پیشگیرانه عنوان کرد و تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم دامپزشکی بازرسی بهداشتی از کشتارگاه ها به صورت ثابت و به صورت سیار گشت نظارت و بازرسی انجام  می شود به طوری که در سال گذشته 2 هزار و 234 کیلو گرم فرآورده غیر قابل مصرف در بازرسی از مراکز عرضه کشف شده است.

وی با اشاره به انجام هزار و 68 مورد بازرسی از واحدهای عرضه فرآورده های خام دامی ابراز داشت: بازرسی های مستمر در سال های اخیر منجر به کاهش چشمگیر تخلفات در این حوزه شده است.

رئیس دامپزشکی کاشمر با اشاره به کشف 400 کیلوگرم فرآورده دامی غیر قابل مصرف در شش ماهه ابتدای امسال افزود: در بازرسی از کشتارگاه طیور 16 هزار و 659 قطعه به وزن 23 هزار و 503 کیلوگرم و در کشتارکاه دام هزار و 566 اندام دام به وزن 2 هزار کیلوگرم کشف و ضبط شده است.

وی با بیان این که با آغاز بکار فعالیت پیمانکار جدید در کشتارگاه کاشمر، کشتاری که در این کشتارگاه انجام می شود ممهور به مهر دامپزشکی و لیبل شناسایی است که پس از نگهداری در پیشسرد وارد چرخه عرضه می شود از شهروندان خواست تا فرآورده های دامی دارای برچسب را از مراکز مجاز تهیه کنند.

دکتر عارفی با اشاره به صدور 2 هزار و 39 مجوز برای حمل دام، طیور و فرآورده های دامی در شهرستان در بحث قرنطینه به عنوان موضوع مهم در حوزه بهداشت و دامپزشکی گفت: سال گذشته هزار و 97 مجوز برای 967 هزار و 500 کیلو مرغ زنده، 58 مجوز برای 373 رأس دام در داخل استان، 14 مجوز برای 521 رأس دام به خارج استان، 743 مجوز برای خروج 8 میلیون و 376 لیتر شیر، 90 مجوز برای 774 هزار و 387 کیلو تخم مرغ به داخل استان و 37 مجوز برای 49 هزار و 900 کیلو تخم مرغ به خارج استان صادر شده است.

وی با اشاره به کشتار 811 دام سنگین، 17 هزار و 161 دام سبک در کشتارگاه دام و کشتار یک میلیون 294 هزار و 800 قطعه در کشتارگاه طیور شهرستان اظهار داشت: کشتار انجام شده در کشتارگاه های کاشمر پس از طی مراحل نظارتی و بهداشتی توسط خودروهای مخصوص حمل به مراکز عرضه در سطح شهر منتقل می شوند.

 رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر با تأکید بر این که احداث و راه اندازی سالن کشتار در شهر ریوش مرکز بخش کوهسرخ توجیه اقتصادی ندارد یادآور شد: فعالیت این سالن کشتار تنها به منظور ساماندهی کشتار در این بخش و جلوگیری از ذبح دام در معابر انجام می شود.

 

 

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved