• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • همزمان با عصر روز دوازدهم محرم؛   آئین حرکت دسته بنی اسد و نخل گردانی در کاشمر برگزار شد + تصاویر

همزمان با عصر روز دوازدهم محرم؛   آئین حرکت دسته بنی اسد و نخل گردانی در کاشمر برگزار شد + تصاویر

 

همزمان با عصر روز دوازدهم محرم و بر اساس سنت دیرینه آئین حرکت دسته بنی اسد و نخل گردانی که قدمتی بیش از 200 سال دارد توسط اهالی روستای فدافن کاشمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، در سومین روز شهادت امام حسین(ع) اهالی روستای فدافن از توابع بخش مرکزی کاشمر با انجام یک سنت دیرینه با راه‌اندازی کاروان دسته بنی‌اسد و نیز آیین نخل گردانی، مراسم خونخواهی سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبداله الحسین (ع) را برگزار کردند. این مراسم که در عصر روز دوازدهم محرم و با استقبال چشمگیر دوستداران به خاندان عصمت و طهارت در خیابان های مسیر تردد کاروان برگزار شد عزاداران روستای فدافن در قالب دسته بنی اسد با همراه داشتن نمادهایی از واقعه کربلا وارد شهر کاشمر شدند و پس از حرکت در خیابان‌های قائم و 15 خرداد با اجتماع در مقابل صحن امامزاده سید حمزه(ع) در غم و ماتم شهدای کربلا به عزاداری پرداختند و این مراسم را با خطبه خوانی امام سجاد به پایان رساندند.

 آیین نخل گردانی در روستای فدافن از توابع بخش مرکزی کاشمر قدمتی 200 ساله دارد در سال 92  و با تصویب شورای عالی سیاستگذاری با شماره 826 در  فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

بر این اساس عزاداران حسینی از تمامی هیئت‌های روستا در آذین بندی نخل مشارکت می‌کنند و از جان و دل، ساز و برگ کار را فراهم می‌کنند.  نخل، شبکه‌ای از چوب‌های به هم متصل است که ظاهری شبیه خانه‌ای متحرک با سقف شیروانی دارد. وزن این نخل که از مجموعه چوب‌های متصل به هم ساخته شده حدود پنج تن است که توسط افراد زیادی حرکت داده می‌شود.

در زمان حرکت دادن، نخل بر دوش چهل مرد قرار می‌گیرد و هر یک از مردان از سر اخلاص متحمل وزن نخل می‌شوند. در جلوی این جمعیت فردی به عنوان جلودار بر یمین و یسار و عقبه جمعیت هم افرادی معین ناظرند. جلوتر از نخل اسبی سفید و خون آلود به همراه رکاب‌داری که اشاره به ذوالجناح امام حسین (ع) است حرکت می‌کند؛ جمعیت عزادار نیز پشت سر نخل حرکت کرده و به سر و سینه می‌زنند.

در چهار سمت نخل طناب‌های برای مهار نخل نصب شده و از این طریق مسیر حرکت را مشخص می‌کنند.

در قدیم نیز مردی با نشستن بر فراز نخل نوحه سرایی می‌کرده اما در حال حاضر و در سال های اخیر تنها آوای جمعیت و به هم خوردن بیل، ۱۲ بیل زن پابرهنه در جلوی نخل شنیده می‌شود. اهالی این روستا اعتقاد دارند که وجود بیل زنها برای صاف کردن جاده برای نخل هستند و اگر در مسیر جوی آب و یا گودالی باشد آن را برای حرکت جمیت هموار می‌کنند.

در زمان حرکت نخل، مهار بدستان بارها با هدایت نخل آن را می‌چرخانند این دَوَرانی که از سرشق و بی قراری و نیز عظمتی از تلألو رنگها با غلبه سیاهی که نمادی از تعزیه کربلائیان است منظره بسیار دیدنی خلق می‌کند.

اهالی مومن فدافن برای این که بدن مطهر و مقدس سالار شهیدان کربلا، حضرت امام حسین (ع) بدون تشییع به خاک سپرده  شده است، همه ساله به جبران، رسم نخل گردانی را تکرار می‌کنند و به خاطر این که آن حضرت، بزرگوار است، تابوتش را بزرگ و حجیم در نظر می‌گیرند. حجیم بودن نخل بیانگر عظمت صاحبش است.

در حرکت دسته بنی اسد ابتدا گروه اشقیاء که با اسب به تاخت می‌روند و بعد از آن ذوالجناح، اسب سفیدی که آن را با بستن پارچه‌های رنگی و زرین به گردنش، گوی نقره بر دمش، آینه‌ای برپیشانی‌اش، شمشیر دو سر به شکل کمان بر روی گردنش و زدن سیبهای سرخ بر دو سر شمشیرتزئین می‌کنند.

به هنگام حرکت، ذوالجناح را هفت نفر مشایعت می‌کنند. دو نفر رکابدار در دو طرف، دو نفر افسارگیر، یک نفر جلو‌دار، یک نفر عقبه دار و یک نفر راه باز کن بین جمعیت.

در ادامه نیز حرکت اهل بیت به دنبال ذوالجناح با کاروانی از اشتران با باری از ظروف مسی دیده می شود و بعد از آن هم سینه‌زنها که دائماً، حسین و حسین می‌گویند حرکت می‌کنند و در ادامه نیز حرکت عماری که وسیله‌ای چوبی و مخروطی شکل است و به وسیله پارچه‌های مخملی پوشانیده شده است.

روی مخملها را آینه می‌بندند و بر نوک عماری دسته گل دیده می‌شود؛ حرکت کتل‌ها، حرکت گروه بیل دار و حرکت نخل که در مسیر حرکت، دائماً از زیر آن و اطرافش، صدای علی علی به گوش می‌رسد، مشاهده می‌شود.

در این مراسم به جز "نخل‌گردانی" و "دسته بنی‌اسد"، آیین‌های دیگری هم از جمله "کاروان اسرا"  و "طفلان مسلم" مشاهده می‌شود که همراه این کاروان و مراسم هستند و پس از پایان مراسم اهالی نخل را به روستا برگردانده و تا سال بعد آن را در روستا نگهداری می‌کنند.

 

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved