• صفحه نخست
  • اخبار
  • جامعه
  • استاد حوزه و دانشگاه:تقوا رعایت حدود الهی در تمامی شئون زندگی است/ در تشکیلات الهی باید به دنبال تقوای الهی بود

استاد حوزه و دانشگاه:تقوا رعایت حدود الهی در تمامی شئون زندگی است/ در تشکیلات الهی باید به دنبال تقوای الهی بود

استاد حوزه و دانشگاه:تقوا رعایت حدود الهی در تمامی شئون زندگی است/ در تشکیلات الهی باید به دنبال تقوای الهی بود

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در تشکیلات الهی باید به دنبال تقوای الهی در افراد باشیم گفت: تقوا رعایت حدود الهی در تمامی شئون زندگی است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشنر24، حجت‌الاسلام محی‌الدین حکمت‌نیا جمعه‌شب در مراسم بزرگداشت سومین روز شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) و اصحاب باوفای ایشان که با حضور پیر غلامان و عزاداران هیأت‌های مذهبی کاشمر در حسینیه جوانان قمر بنی‌هاشم(ع) برگزار شد، اظهار داشت: حضور عزاداران و عاشقان حسینی در محافل و مجالسی که برای خاندان عصمت و طهارت برگزار می‌شود و هر قدمی که در این راستا برمی‌دارند دلیلی بر حیات دینی آن‌هاست.

وی بابیان این‌که در کشورهای غربی و عربی افراد در حکم مردگان متحرک هستند و همه زندگی‌شان خواب و شهوت است، افزود: ساکنین این کشورها تنها در مسیر دنیوی سعی و تلاش زیادی دارند اما از مسیر دینی خبری نیست و این تنها شیعه است که با داشتن محرم حیات خود را همه‌ساله تجدید می‌کند و زنده می‌ماند.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه بنده از خود اختیاری ندارد و در حقیقت آنی که بنده الله باشد و فرمان‌های الهی را در زندگی پیاده کند تلاش می‌کند که گوش‌به‌فرمان رب باشد، خاطرنشان کرد: در زندگی چنین بنده‌ای جز فرمان خداوند حاکمیت ندارد و هر آنچه را که او دستور داده، هوایش را اراده او قرار داده است و بر طبق دستورش گام برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه بندگان خدا به دلیل این‌که معتقد هستند حاکمی بر آن‌ها حکومت می‌کند که هر لحظه عمر و زندگی‌شان با عنایت و اراده حضرت حق سپری می‌شود و وقتی روی زمین راه می‌روند سبک‌بالانه قدم برمی‌دارند، یادآور شد: اگر اراده و اذن الهی نباشد قطعاً هیچ کاری در دنیا محقق نخواهد شد.

حکمت‌نیا با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم عبدالرحمن شویم باید امام حسین(ع) را زنده نگه‌ داریم و یزید را بکشیم افزود: مسیری که امروز باید دنبال کنیم در راستای حرکتی است که امام حسین(ع) در جامعه بشری فرهنگ‌سازی کردند.

وی با اشاره به این‌که بایستی در وجودمان به دنبال امام حسین(ع)، یزید و شمر باشیم و با کشتن یزید و شمر وجودمان به غلامی امام حسین(ع) در بیاییم، تصریح کرد: تا زمانی که یزید و شمر وجودمان را قربانی نکردیم نمی‌توانیم در محضر مولایمان قرار بگیریم و تا زمانی هم که سر تا پای وجود در مسیر انحراف است و گناه مرتکب می‌شویم نمی‌توانیم در کنار امام حسین(ع) باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دشمنانی که با امام حسین(ع) می‌جنگیدند اعمال نماز، روزه و حج را بجا می‌آوردند و یا خوارجی که در مقابل امام علی(ع) می‌جنگیدند به‌قدری سجده طولانی انجام می‌دادند که پیشانی آن‌ها پیله بسته بود، ابراز داشت: باید با بررسی بیلان کاری یک‌روزه اعمال مشاطه، مراقبه و محاسبه به‌عنوان دستورالعمل‌های عرفانی بسنجیم و با تقویت نیکی‌ها اجازه ندهیم گمراهی دیگران در ما تأثیر بگذارد.

وی تکبر را تنها صفت باری‌تعالی برشمرد و گفت: هیچ‌کس حق ندارد روح تکبر در خود ایجاد کند، چراکه دل خانه خداست و آن را به غیر نباید داد؛ بنابراین قلب‌ها هر چه وسیع‌تر باشد آستانه تحمل آن بالا و ارزشمندتر است.

حکمت‌نیا ادامه داد: آن‌هایی که با غرور و تکبر روی زمین راه می‌روند خداوند به آن‌ها می‌فرماید با این قدرتی که راه می‌روید نه توان شکافتن زمین و نه توان بالا رفتن از کوه را دارید؛ لذا پیامبر اسلام تنها عامل و عالم بود و در تشکیلات الهی نباید به دنبال قیافه و هیکل بود بلکه باید به دنبال تقوای عملی در افراد بود.

وی بابیان اینکه تقوا داشتن تنها به حفظ چشم نیست، بلکه تقوا رعایت حدود الهی در تمامی شئون زندگی است اظهار داشت: عمده افراد، انسان‌های خوبی هستند اما وقتی با فرد جاهلی می‌نشینند بسان آن‌ها می‌شود به همین جهت به فرموده امام صادق(ع) خداوند متعال 2 حجت ظاهری و باطنی در روی زمین قرار داده است و  در این راستا عقل به‌عنوان حجت درونی و پیغمبر حجت ظاهری است که هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد انسان عاقل در مسیر خلاف دین قدم بردارد.

گفتنی است؛ قرائت قرآن توسط قاری بین‌المللی مصطفی طیرانی، ابتهال خوانی توسط محمد محمدی و اجرای تواشیح توسط گروه بین‌المللی سیره النبی و تجلیل از خدمتگزاران حسینیه جوانان قمر بنی‌هاشم(ع) از دیگر برنامه‌های محفل عزای سومین روز شهادت امام حسین(ع) بود که برای نخستین بار در این شهرستان برگزار شد.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved