• صفحه نخست
  • اخبار
  • اقتصادی
  • رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان: گرانی گوشت یک جو روانی و ربطی به کمبود عرضه دام ندارد / درآمد 780 میلیارد تومانی گندم در خراسان رضوی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان: گرانی گوشت یک جو روانی و ربطی به کمبود عرضه دام ندارد / درآمد 780 میلیارد تومانی گندم در خراسان رضوی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان: گرانی گوشت یک جو روانی و ربطی به کمبود عرضه دام ندارد / درآمد 780 میلیارد تومانی گندم در خراسان رضوی


رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به این که امسال 780 میلیارد تومان عاید گندمکاران استان شده است گفت: گرانی گوشت بیش از 30 هزار تومان تنها یک جو روانی است و ربطی به کمبود عرضه دام نیست.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کاشمر24، مجتبی مزروعی در آئین تجلیل از تولیدکنندگان بخش کشاورزی کاشمر اظهار داشت: یکی از افتخارات خوب وزارت جهاد کشاورزی و سازمان در استان موضوع تنظیم بازار بوده است، به طوری در سال 92 دام زنده کیلویی 8 هزار تومان و گوشت بین 28 تا 30 هزار تومان بوده است و امروز گوشت با 5 تا 10 درصد و دام زنده با 60 درصد گران شده است.
وی با بیان این که به لحاظ واردات بی رویه گوشت، دام زنده مشتری نداشت و دامداران متضرر و جمعیت دام سبک به شدت رو به کاهش بود ابراز داشت: در ستاد راهبردی امور دام تصمیماتی مبنی بر این که دام سبک دارای قیمت اقتصادی باشد گرفته شد و امروز شاهد محقق شدن آن در بحث قیمت منطقی دام هستیم.
رئیس جهاد کشاورزی استان با اشاره به این که در خراسان رضوی به اندازه کافی دام زنده برای عرضه وجود دارد خاطر نشان کرد: گرانی گوشت بیش از 30 هزار تومان را نمی پذیریم چرا که معتقدیم این وضعیت گرانی موجود ربطی به کمبود عرضه دام ندارد و تنها یک جو روانی است که در جامعه ایجاد شده و صدا و سیما به آن دامن زده است.
وی با تاکید بر این که خراسان رضوی در دو سال اخیر با 9تولید کننده برتر در سال گذشته و 13 تولید کننده برتر در امسال رتبه اول را در بین استان های کشور به خود اختصاص داده است یادآور شد: کسب این افتخارات و توفیقات بیانگر سطح دانش، علم و دانایی تولید کنندگان در خراسان رضوی است.
مزروعی کسب رتبه اول در بین دستگاه های اجرایی و قرار گرفتن در بین 10 سازمان برتر کشور را بیانگر حرکت مثبت و تحول در بخش مدیریتی و اجرایی کشاورزی دانست و تصریح کرد:  در این راستا باید کشاورزی را از مسیر سنتی به مسیر توسعه هدایت و مدیریت کنیم.
وی با بیان این که سال زراعی گذشته، سال پربرکتی برای بخش کشاورزی استان بوده و در این راه به تولیدات و افتخاراتی در سطح کشور نائل آمده ایم افزود: در بحث تولید گندم خوشبختانه کشور به خود کفایی رسیده است به طوری که در کل کشور شاهد افزایش 2.3 برابری نسبت به سال 92 و در سطح استان هم شاهد رشد 4.1 برابر افزایش تولید گندم بودیم و این افزایش میزان تولید علیرغم کاهش سطح زیر کشت، محدود شدن منابع آبی اتفاق افتاده است.
رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: رویکرد در توجه به تولید و موضوع اقتصاد منجر شد تا در یک بازه سه ساله کشور وارد کننده به یک کشور صادر کننده تبدیل شود و این مهم در سایه یک برنامه منسجم و مدیریت عالمانه بدست آمده است.
وی با بیان این که یکی از پارامترهایی که در بحث کشاورزی در اولویت قرار گرفته توجه به بازرگانی و توسعه آن  و نیز صرفه اقتصادی برای تولید کننده است گفت: در طول تاریخ همواره گندم را دولت زیر قیمت خریداری می کرد و حتی در زمان هایی که محصول گندم خودکفا شدیم، گندم با قیمت جهانی برابر شد و عملا یارانه و سوبسید گندم به جیب کشاورزان خارجی می رفت. اما در دولت یازدهم برای نخستین بار گندم را بالاتر از قیمت جهانی خریداری کردیم و یارانه و سوبسید از این محل به جیب کشاورزان داخلی رفت.
مزروعی با اشاره به این که تولید 6 میلیون تن چغندرقند در سالهای 84 و 83 با واردات بی رویه شکر منجر به نابودی کارخانجات و چغندرکاران شد و تولید این محصول به یک میلیون 700 هزار تن در سال گذشته رسید اظهار داشت: با حمایت از بخش تولید و اقتصاد بخش کشاورزی شاهد تولید 5 میلیون و 700 هزار تن چغندر قند در سال جاری شدیم به طوری که در بحث شکر به مرز خودکفایی رسیدیم.
وی با بیان این که در سالر92 شاهد تولید 730 هزار تن چغندر قند در استان بودیم ابراز داشت: برداشت چغندر در امسال به یک میلیون و 250 هزار تن رسیده است که کارخانجات چغندرقند، چغندرکاران و کارشناسان استان در این چرخه سهیم هستند..
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید بر این که رویکرد و نگاه دولت و مجلس برای تولید کننده مهم است افزود: هر زمانی که دولت و مجلس نگاه حمایتی از بخش تولید و فعالان این حوزه داشته باشد قطعا شاهد افتخارات و توفیقات ارزشمندی در بخش کشاورزی خواهیم بود.
وی با اشاره به این که در طول تاریخ همواره بخش کشاورزی علیرغم محدودیت های منابع آبی و کم آبی با افتخار زندگی کرده است خاطر نشان کرد: متاسفانه در دهه گذشته آن قدر بر طبل بی آبی کوبیدند که سرمایه گذاران این بخش با تشویش مواجه شدند.
مزروعی با بیان این که ما هم اعتقاد نداریم که در بخش کشاورزی آب کم مصرف می کنیم یادآکر شد: خاصیت بخش کشاورزی مصرف آب است و برای تامین غذا باید قاعدتا آب مصرف کنیم، بنابر این در این راستا مستلزم کاهش مصرف آب با استفاده از تکنولوژی، علم روز و استفاده از بذر و کود مناسب هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تاکید بر این که درآمد حاصل از تولید گندم برای کشاورزان استان در سال 92 بالغ بر 90 میلیارد تومان بوده است تصریح کرد: درآمد گندم کاران از محل تولید گندم امسال به 780 میلیارد تومان رسیده است که این رقم به اندازه نصف کل بودجه عمرانی کشور است.

نقل مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Kashmar 24 News Agency. All Rights Reserved